Akumulátorový šroubovák nebo vrtačku má doma každý. S rozšířením li-ion akumulátorů však v poslední době stále více najdete akumulátory i u nářadí, kde byste to dříve nečekali. Výjimkou tak už nejsou třeba akumulátorové pily nebo sekačky. Hlavní výhoda akumulátorů v ručním nářadí je jasná – nezávislost na elektrické síti. S čím dalším je ale u tohoto nářadí nutné počítat?

Aku ruční kotoučová pila TOOLCRAFT TCHK 20-Li

Akumulátorové nářadí využijete všude tam, kde nemáte v dosahu přípojku k elektrické síti. Snadno tak můžete pracovat třeba na dvoře či na zahradě, aniž byste museli složitě natahovat prodlužovací šňůru. Navíc kvalitní bubnový prodlužovací kabel znamená také nemalou investici. Tím ale výhody akumulátorového nářadí nekončí. Z principu jde obvykle o méně výkonné, ale lehké přístroje. Mohou tak sloužit i v běžné dílně jako pohotové nářadí pro jednorázové nebo krátkodobé úkony. Prostě když potřebujete rychle něco uříznout, zbrousit nebo vyvrtat a nechce se vám běžné nářadí zapojovat do zásuvky.

Klíčová je kapacita akumulátorů a výkon nabíječky

Pro ruční nářadí, které už potřebuje trochu výkonu, jako je třeba kotoučová nebo motorová pila, je důležitá kapacita akumulátoru. Například akumulátory pro ruční nářadí Toolcraft mají kapacitu 2 a 4 Ah. Hlavně větší z nich může zajistit práci s ručním nářadím po desítky minut.  Výhodou 2Ah jsou pak logicky kompaktnější rozměry a nižší hmotnost. Jak dlouho vám akumulátor při práci vydrží, ale samozřejmě záleží na stylu a intenzitě práce. S koutoučovou pilou Toolcraft s 4Ah akumulátorem jsem ale během dopoledne nařezal poměrně velké množství OSB desek pro stavbu domu.

Akumulátorová přímočará pila TOOLCRAFT TCST 20-Li 

Součástí akumulátorů Toolcraft je praktická indikace stavu nabití pomocí LED diod. Stačí jen stisknout tlačítko a hned vidíte, v jaké je daný akumulátor kondici. Pro práci s akumulátorovým nářadím je samozřejmě potřeba také systémová nabíječka s odpovídajícím výkonem. K akumulátorům Toolcraft je možné zakoupit kompaktní nabíječku s nabíjecím proudem 2 A, v níž je možné akumulátory poměrně rychle dobíjet.

Akumulátorový program je výhodný

Akumulátory tvoří nezanedbatelnou položku v celkových nákladech na ruční akunářadí. Tím spíš, že je dobré jich mít v dílně více – obvykle dva nebo tři, protože s jedním pracujete a další se vám mezitím může nabíjet. Značka Toolcraft a ostatní výrobci nejsou výjimkou, a proto většinou nabízí takzvaný akumulátorový program, kdy jeden kompaktní akumulátor využívá celá řada nástrojů. Běžné jsou už nejen akušroubováky a vrtačky, ale také úhlové brusky, kotoučové pily, řetězové pily, plotostřihy nebo sekačky.

Akumulátorová úhlová bruska TOOLCRAFT TCWS 20-Li

Multifunkční nářadí TOOLCRAFT TCMW 20-Li

Akumulátorový program je výhodný nejen z hlediska nákladů, protože samotné nářadí bez akumulátoru může být levnější, ale také pro vlastní provoz. Akumulátor vám totiž zbytečně neleží v šuplíku a nečeká, až budete dané nářadí potřebovat, ale prostě ho využíváte při běžné práci v dílně. Jednou ve vrtačce, podruhé v brusce a potřetí třeba v kotoučové pile. Jakmile se pak dostanete na hranu životnosti akumulátoru, prostě jen koupíte nový. 

Pozor na kapacitu a skladování akumulátorů

Akumulátory v ručním nářadí ale samozřejmě mají některá omezení. Omezená kapacita a z ní plynoucí možné komplikace (akumulátor vybijete zrovna uprostřed důležité práce) asi napadne každého. Tento problém lze ale řešit jednak výkonnou a rychlou nabíječkou, zmíněným vlastnictvím dvou a více akumulátorů a také lepší organizací práce.

Li-Ion akumulátor
20 V, 2 Ah

Li-Ion akumulátor
20 V, 4 Ah

Rychlonabíječka
20 V Li-Ion TCSL 20 V

Problematické může být také skladování akumulátorů třeba přes zimu v nevytápěné dílně. Li-Ion akumulátory se samy během delší nečinnosti vybíjejí a chladné prostředí jim v tom napomáhá. Řešením je nabití akumulátoru na cca 70 % kapacity („dvě diody“ na ukazateli) a jejich skladování v místě s běžnou pokojovou teplotou. I tak je ale nutné počítat, že pokud akunářadí vytáhnete po delší době nečinnosti, budete muset akumulátory před prací nabít. Vždy je prostě něco za něco.

Značka Toolcraft nabízí produkty určené pro soukromé zákazníky, řemeslníky i průmyslové podniky. Nabízený sortiment reflektuje aktuální požadavky na kvalitu a zpracování. Neustále se rozšiřuje o další a další výrobky tak, aby vyhověl veškerým obchodním poptávkám. Toolcraft svým zákazníkům garantuje perfektní kvalitu při zachování výhodných cenových hladin.

Prohlédnout produkty značky Toolcraft»

Autor

Již několik let popularizuji stavební technologie a využití obnovitelných zdrojů energie v domácnosti. Související produkty rád testuji ve svém domě na jihovýchodní Moravě. Nejvíce mě zajímá solární technika, ruční nářadí jakéhokoli typu a nejrůznější prvky chytré domácnosti.

2 Komentáře

Napsat komentář