Průmyslové objekty potřebují zvláštní ochranu. Přes noc a o víkendu v nich nikdo není, a proto ve zvýšené míře přitahují zloděje. V zasíťované (propojené) budově ale nenechavé prsty nezůstanou dlouho neobjeveny: inteligentní technika zaregistruje pokus o vloupání a učiní protiopatření.

Vedle mechanického zabezpečení oken a dveří patří k nejdůležitějším ochranným zařízením alarm. Systémy, které pevně nainstalují specialisté, však mohou jít rychle do peněz. K pořizovacím nákladům ve výši několika tisíc eur se ještě připojují měsíční poplatky za napojení. Tak se v odborném žargonu říká automatickému tísňovému volání: v případě poplachu vyrozumí zařízení bezpečnostní agenturu, která se napřed pokusí zatelefonovat vlastníkovi nebo jiné důvěryhodné osobě. Teprve když kontakt není možný, vydá se na místo personál bezpečnostní agentury nebo dokonce policie.

Montáž vlastními silami

Jde to však také jednodušeji a svépomocí. Bezdrátové systémy pro ostrahu budov se dají rychle nainstalovat a kdykoliv rozšířit. Skládají se z alarmové centrály a bezdrátových senzorů. Magnetické spínače nebo otřesové senzory zaregistrují otevřené dveře či okno. Pohybová čidla v místnosti spustí alarm, pokud se tam zdržují nepovolané osoby. Protože v kanceláři či obchodě se nikdo mimo pracovní dobu nepohybuje, je možné sledovat celé jedno podlaží pomocí několika pohybových čidel. Jako první obranná linie ale slouží dveřní a okenní kontakty. Zabrání tomu, aby se vůbec někdo dostal do budovy. Téměř všechna řešení zde sázejí na odstrašující účinek poplašné sirény. Její ohlušující zvuk (cca 110 decibelů, což odpovídá hluku vrtulového letadla vnímanému ze vzdálenosti několika metrů) připraví zloděje o klid, který potřebují k překonání zabezpečeného zámku. Současně s tím zařízení informuje majitele nebo jiné kontaktní osoby uložené v systému. To se v závislosti na produktu děje pomocí automatických telefonátů, SMS nebo aplikace výrobce v chytrém telefonu. Oslovený adresát se pak může rozhodnout, zda se o nápravu postará sám nebo zavolá policii. Postup je podobný jako u napojení, ale bez ostrahy, u ní uložených klíčů a nákladné servisní smlouvy.

Snadná kontrola

Pro zjištění, zda se skutečně jedná o vloupání, se úspěšně využívají videokamery. Přenášejí živý záznam na chytrý telefon majitele objektu, který díky tomu může lépe posoudit situaci. Funkce záznamu kromě toho slouží k následné identifikaci pachatelů. Jsou kamerové systémy, které fungují naprosto soběstačně s vlastní aplikací. Jakmile zaregistrují změnu obrazu, automaticky spustí záznam. Pomocí integrovaného přenosu zvuku lze kromě každou budovu kromě pomyslných očí vybavit i ušima. Některé bezdrátové poplašné systémy lze také rozšířit pomocí kamer. Jejich výrobce je nabízí jako doplnění k běžným dveřním či okenním senzorům nebo detektorům kouře a vlhkosti. Ke sledování budovy pak stačí jediná aplikace, která pokrývá celou budovu.

Ve fungování systémů je jeden principiální rozdíl: cloudová řešení využívají internet k ukládání a vyhodnocování dat. Jsou odkázána na funkční online spojení, které se používá také pro videozáznam (viz rámeček níže) a zasílání hlášení.

Přístroje bez přístupu k internetu alarmují přes pevnou telefonní linku nebo pomocí mobilní jednotky se SIM kartou. Jsou tak nezávislé na připojení DSL, zároveň to však omezuje rozsah jejich funkcí. Zpravidla pak neexistují aplikace pro chytré telefony a možnost mobilního sledování videa.

Kde se ukládá videozáznam z kamer?

Záznamy na místě

Přistanou na paměťové kartě nebo v digitálním videorekordéru. Podle výkonnosti systému a požadované délky záznamu se přitom rovnou archivuje živý záznam nebo sekvence jednotlivých obrázků (časosběrný záznam). Výhoda: kromě napájení přístrojů nevznikají žádné průběžné náklady a záznam se pořizuje i bez připojení k internetu. Na druhou stranu však často neexistuje žádná jednoduchá možnost, jak si záznamy prohlédnout na dálku.

Záznamy v cloudu

Přenášejí obraz z kamery pro archivaci na internetovém serveru. Většinou nabízejí výrobci těchto kamer současně také cloudovou službu. Výhoda: záznamy nemohou být odcizeny při vloupání a jsou chráněny před ohněm, vodou či jinými škodami. Kromě toho je v systému pevně integrována možnost prohlížení videa na chytrém telefonu. Mnoho firem ale vyžaduje pravidelné poplatky za online archivaci. Výše průběžných nákladů závisí na době ukládání nebo množství dat.

Autor

Průvodce světem techniky a elektroniky

Napsat komentář