Kdo je “maker”?

Čeština zatím nemá výraz, který by pojal tento nový význam tohoto anglického slova. Nejblíže je asi „kutil“ či „vynálezce“, ale „maker“ je modernější, odvážnější a aktivnější. U nás v Conradu se zatím vžilo označení „bastlíř“, ani to ale nepojme rozsah tohoto slova dostatečně.

„Maker“ by měl být člověk, který si svoje vynálezy a výtvory neschovává v šuplíku nebo garáži, ale chce je předvádět, sdílet je, bavit se o nich a hlavně je díky komunitě vylepšovat. Je to člověk, který se chce dozvědět o nových trendech a technologiích co nejvíce, ale zároveň chce pomáhat druhým s jejich znalostmi i projekty.Je to všeuměl, který propojuje digitální a elektrotechnické výdobytky s tradičními řemesly. Nadšenec do vědy, techniky, designu i umění, který ve svém volném čase pracuje na svých projektech, nebo pomáhá ostatních s jejich. DIY u něj neznamená doslovný překlad „udělej si sám“, ale spíše udělejme to našimi silami, bez firem, od píky – a nevadí, když si u toho pomůžeme nebo se poradíme s těmi, kteří možná vědí víc, nebo jen mají super nápad.

Co je tedy Maker Fair?

Jednoduše: setkání Makerů. Lidí tvořivých, zvídavých, se spoustou nápadů, kteří si chtějí něco vyzkoušet nebo i koupit. Jedná se o „veletrh“ pro inženýry, vynálezce, umělce, bastlíře, kutily nebo i vědce. Každý zde může ukázat svůj koníček, svoji vychytávku, experiment nebo celý projekt. Nebo se tu jen můžete projít a nechat na sebe tyto výtvory, workshopy a vědomosti působit.

Od roku 2006 se tato akce koná v San Franciscu a dnes se rozšířila po celém světě, tedy i do Evropy. Velké a slavné Maker Faires jsou například v Berlíně nebo Vídni a letos konečně i v Praze. V roce 2017 navštívilo Maker Faires po celém světě navštívilo 1,5 milionu Makerů!

Přijďte se podívat i vy 23. – 24. června na první český Maker Faire v Průmyslovém paláci na Výstavišti v Praze. Conrad tam na vás bude čekat.

maker-faire

Více o této akcí se dozvíte na oficiálních stránkách: Prague Maker Faire

Maker Faire Prague 2018

Na co od Conrada se můžete těšit?

Těšit se můžete na několik stanovišť, kde si budete moci produkty sami vyzkoušet.

Autor

Průvodce světem techniky a elektroniky

Napsat komentář