Tyto speciální průmyslové štítkovače jsou ideální pro elektrikáře při značení elektrických kabelů, konektorů, rozdělovačů nebo svorkovnic. Využít je ale lze i ve zdravotnictví či v obchodu, při správě majetku a zařízení a dobře poslouží také v kanceláři nebo v domácnosti.

Testované produkty:

Brother P-TOUCH E550WVP

Dymo Rhino 5200

Brother vs. Dymo

Mezi elitu v tomto oboru patří značky Brother a Dymo. Conrad má od obou výrobců hned několik modelů, takže si vybere každý bez ohledu na své preference. Pro tuto prezentaci jsme vybrali zástupce obou značek ze stejné kategorie a podobné cenové hladiny.

Jde o mobilní tiskárny napájené primárními články nebo akumulátory. Je možné využít jak dostupné články typu AA, tak jednoúčelové akumulátory, které se nabíjejí přímo v tiskárně pomocí adaptéru. Díky napájení z baterií jsou tiskárny ideální pro nasazení přímo v místě, kde je potřeba provést označení pomocí štítků. Mobilní provedení vyžaduje také zvýšenou ochranu proti mechanickému namáhání, proto nechybějí odolné pláště.

Oba přístroje podporují češtinu, takže i háčky a čárky neboli diakritiku. Stejně tak zvládají tisk vodorovný i svislý. Samozřejmostí jsou různé typy a velikosti písma včetně tučného, kurzívy a s podtržením. Štítkovače vedle textu zvládnou tisknout i různé symboly, které jsou nahrané v paměti.

U přístroje Brother P-touch E550W je zajímavé integrované rozhraní USB a Wi-Fi, díky němuž můžete štítky tisknout z aplikace v počítači, smartphonu nebo tabletu, což je přece jen pohodlnější než obsluha pomocí klávesnice tiskárny, byť se může pochlubit uspořádáním kláves QWERTY. Brother tiskne na štítky o šířce 3,5 až 24 milimetry. Ořezávač je automatický a dokáže také naříznout jen vrchní vrstvu pro snadnější oddělení pásky od nosiče.

Zástupce firmy Dymo je o něco menší a lehčí. Daní za kompaktnost je např. menší displej. Užší konstrukce také nedovolila umístění klávesnice QWERTY, je potřeba zvyknout si na rozvržení typu ABC. Na druhou stranu má zas o něco lépe vyřešené psaní znaků s diakritikou. Největším ústupkem je asi omezená škála šířek štítků, kdy Rhino 5200 zvládá jen čtyři šíře od 6 do 19 mm. Také se musíte spokojit s manuálním ořezávačem a chybí jakékoli rozhraní pro práci s počítačem či telefonem.

Jistou výhodou štítkovače Dymo může být možnost koupit samostatnou tiskárnu bez kufříku, akumulátoru, síťového zdroje a vzorků pásek za příznivější cenu.

A jak dopadl praktický test?

S přiloženými vzorky štítků měl přístroj Brother o něco lepší kvalitu tisku než Dymo. Tiskárna z řady P-touch má také automatické rozpoznávání šířky pásky a daleko větší knihovnu speciálních symbolů, nehledě na prakticky neomezené možnosti při tisku z počítače nebo telefonu či tabletu. Oba přístroje sice dokáží tisknout čárové kódy, ale pouze Brother, resp. obslužná aplikace v telefonu má i generátor QR kódů, a funguje to bezvadně.

P-touch může díky obsluze na dálku a možnosti napájení výhradně přes síťový adaptér dočasně posloužit také jako stolní tiskárna štítků. Dymo má indikaci nabíjení akumulátoru pouze na displeji při zapnutí, Brother má ještě k tomu navíc stavovou diodu indikující nabíjení i ve vypnutém stavu.

Při výběru průmyslové tiskárny může hrát roli také cena spotřebního materiálu, kterým jsou média, na něž se tiskne, tedy nejrůznější lepicí pásky nebo speciální smršťovací bužírky. Média se prodávají v cartridgích v několika barevných provedeních, takže označované produkty můžete odlišit barevně, případně zdůraznit varovný charakter štítku.

Oba štítkovače využívají tzv. termotransferovou techniku tisku, která zaručuje dlouhou trvanlivost potisku a schopnost tisku na rozmanité podklady. Je to jiná technologie než termotisk účtenek, které vám za čas vyblednou. Naopak výrobci zaručují extrémní odolnost potisknutých štítků.

Pro někoho může při rozhodování pro jednu z průmyslových tiskáren štítků hrát roli také země původu – tak tedy Brother je japonská a Dymo americká firma.

Autor

Hobbymaster

Napsat komentář