Měřicí technika by se během práce rosit určitě neměla. Při výskytu prvních kapek však nemusíme hned panikařit. A to ani v případě, že je zpozorujeme přímo na povrchu displeje. To se nám jen vlhkoměr Extech MO300 snaží signalizovat výstup v kondenzačním režimu. Tím ale výčet funkcí teprve začíná.

Stačí jen přiložit

Zařízení ke stanovení vlhkosti a následným výpočtům využívá třech různých postupů. Vedle klasického měření relativní vlhkosti (RH) se tak můžeme spolehnout na přibalenou vpichovací sondu nebo též plošný senzor umístěný v zadní části přístroje. Teplotu pak dále monitoruje kombinované čidlo chráněné před prachem plastovou čepičkou s těsněním a také infračervený senzor pracující v páru s laserovým ukazovátkem.

Za ergonomii si výrobce zaslouží pochvalu. Jednou rukou pohodlně ovládáme všech osm tlačítek a díky gumovým bokům v dominantním oranžovém provedení se vlhkoměr na zem také jen tak nepodívá. Termosnímky sice model MO300 nezná, ale na barvy rozhodně nezanevřel. Červená je vyhrazena měření v IR spektru, modrý symbol odkazuje na rozhraní Bluetooth® a zeleným potiskem se ještě vyznává příslušnost k aplikaci běžící pod systémem Android.

Za velikost segmentů LCD by se u primárně zobrazované veličiny nemusely stydět ani mnohem větší přístroje. Ostatně stále dobře čitelné zůstávají rovněž pomocné údaje, třeba o teplotě, rosném bodu nebo pozici v paměti. Podsvícení displeje se automaticky vypíná po více než třiceti vteřinách nečinnosti a celé zařízení pak za půl hodiny. Funkci automatického vypnutí (APO) lze sice zakázat, horší pozorovací úhly již ale zůstanou. Alespoň, že přístroj dostatečně dlouho podrží laserem zaměřenou teplotu. Emisivitu máme pevně danou, stejně jako poměr 8:1. A užitečný zde bude i režim MAX/MIN, ve kterém infračervený teploměr aktualizujeme pouze při vyšších, nebo zase nižších úrovních.

Upozorní a přepočítá

K zobrazení relativní vlhkosti slouží tlačítko RH. Zařízení přidá souběžnou informaci o teplotě či rosném bodu v různých jednotkách a pracovat umí rovněž s GPP nebo gramy na kilogram. Funkci MOIST výrobce vyhrazuje v prvé řadě internímu čidlu s možností nulování, kdy relativní výsledky obdržíme prostým přiložením přístroje na zkoumaný stavební materiál, dřevo apod. Pokud si drobné poškození testovaného povrchu můžeme přesto dovolit, nabízí se též vnější zapichovací sonda připojitelná přes kroucený kabel v délce 90 cm.

O režimu s kapkami na displeji jsme již hovořili. Rozdílovou teplotu IR – DP stanovuje vlhkoměr MO300 automaticky a případné varování ještě podřídí konkrétním podmínkám, přičemž zpozorní v oblasti od 3 až do 14 °C nad rosným bodem. Zařízení rovněž vypočítá tlak páry a nechá uživatele nastavit i vlastní meze vlhkosti, po jejichž překročení zaznívá jasná výstraha. Definice horních a také spodních limitů s krokem jedné desetiny procenta však zabere nějaký čas. Vnitřní paměť přístroje pojme rovných dvacet kombinovaných záznamů a po spárování s chytrým zařízením jejich počet vzroste až na 50 000. Devítivoltová baterie bude mít co dělat.

Vlhkost se neschová

Přístroj dostaneme v jednoduchém pouzdru se suchým zipem, které dále pamatuje i na příslušenství, včetně drátové sondy. Stále si však musíme dávat pozor na vestavěný plošný senzor o rozměrech více než 5×3 cm, který svým hladkým povrchem k drobným škrábancům přímo vybízí. A k opatrnosti nabádáme také při každém zapnutí vlhkoměru. Výrobce má totiž zvláštní potřebu krátce posvítit laserem třídy 2.

Počet ovládacích prvků je přiměřený a funkce docela názorné. Některé kombinace tlačítek jsou na měřidle rovnou vyznačené a s dalšími se rychle seznámíte v uživatelské příručce. Extech MO300 počítá s řadou parametrů a jednou možná přidá i náš mateřský jazyk. Ve vlhkosti „zahnané do kouta“ se každopádně vyzná a nic mu nebrání pronikat i pod povrch. Bez jakýchkoli viditelných následků se dostane až do hloubky 19 mm.

Autor

Honzovi snad elektronika učarovala již v kolíbce. Jen tenkrát netušil, že po vystudování oboru nezůstane pouze u profesionálního vývoje, ale bude nadšeně sledovat i dění okolo sebe a lidskou řečí o všem informovat. Na internetu nebo v tištěných médiích je jako autor podepsán pod stovkami odborných článků. Miluje ostrá jídla a tvrdí, že stejně tak by měly vypadat i hrany signálu. Mezi součástkami by korunoval A/D převodník a pro svou zálibu v měřicí technice spojil své síly též s Conradem. „Víc očí víc vidí“, dodává s jiskrou v jednom z nich.

Napsat komentář