Zjednodušte si práci s moderními nástroji, které při výrobě signálu potěší nejen svými rozsahy nebo řadou voleb, ale také jednoduchou obsluhou. Vše barvitě vylíčí, profíky neurazí a méně zkušeným ještě rády napoví.

V průběhu času

Práce vývojáře nebo testovacího inženýra bývá náročná už sama o sobě, tak proč ji dále komplikovat složitými přístroji? Ve společnosti Rigol uvažují ryze prakticky a nezůstali pouze u slov. V září loňského roku totiž představili novou řadu generátorů AFG s označením DG900. Její tři modely pracují se dvěma výstupními kanály, vzorkovací frekvencí 250 MS/s, pamětí v délce 16 milionů bodů a třeba pro funkci sinus nabídnou výstupní kmitočet až 100 MHz. My jsme pro účely testu zvolili zlatou střední cestu tvořenou generátorem DG972 působícím do 70 MHz.

Oku lahodící návrh se obešel bez ventilátoru, takže logicky přibyla spousta tvarovaných větracích otvorů. Ticho v laboratoři bude proto vykoupeno pouze lehkým zahříváním těla v pravé horní části a snad i zvýšenou náchylností k lapání prachu, který budete hadříkem jen stěží odstraňovat. Co je ale podstatné, díky 16bitovému vertikálnímu rozlišení vzrostl oproti systému se 14 bity čtyřnásobně počet výstupních napěťových úrovní. To se jen tak nepřehlédne.

Dotýkat se povoleno

Polovinu předního panelu programovatelného generátoru DG972 zabírá dotykový displej s úhlopříčkou přes čtyři palce. Následuje mechanický vypínač a napravo pak ovládací sekce se 14 gumovými tlačítky, praktickým otočným voličem s funkcí potvrzení a konečně také s trojicí konektorů BNC. Dvou výstupních a jednoho vstupního pro účely měření s vestavěným čítačem. V takovém případě se ale musíte vzdát kanálu č. 2. Stejný počet konektorů BNC najdete také na opačné straně. Pomohou při synchronizaci, externí modulaci, se spouštěním v obou směrech apod. Výčet prvků už jen doplňuje rozhraní USB (Host/Device) a síťové napájení.

Generátor vypadá robustně a dává o sobě vědět i svou váhou. Ani to však nestačí k tomu, aby se nekýval nebo při ovládání mechanických tlačítek nezačal „cestovat“ po stole. Ovládání dotykového panelu každopádně usnadní vyklápěcí nožky. Zápěstí je sice stále namáhané, ale už ne tolik. Problém lze naštěstí vyřešit umístěním přístroje nad pracovní plochu. Jas TFT LCD dokážete nastavit v širokém rozsahu, nicméně jeho sledování vyloženě z podhledu již výrobce nepodporuje. To ovšem neplatí o vlastním či vnějším úložišti a stejně tak i spojení s počítačem nebo vhodným osciloskopem, jehož snímané průběhy lze opakovaně rekonstruovat.

Rozmítá a moduluje

Hlavní nabídka u nového generátoru Rigol zahrnuje celkem pět položek. Začínáte volbou typu průběhu a pokračujete výběrem modulace. Systém dále umožňuje definovat způsob rozmítání, pracovat s daným počtem cyklů nebo např. hradlovat. V pokročilejších případech pamatuje též na výrobu pseudonáhodných toků dat PRBS, protokol RS232 či vlastní sekvence. Pokud jde o harmonické kmitočty, pracuje až do osmého řádu.

Na základě výběru funkce pak dostáváte možnost volby klíčových parametrů – v časové i kmitočtové oblasti a mnoha různých jednotkách. Pro větší názornost se na displeji zároveň vykresluje modelový průběh a barevně odliší význam takového nastavení. A pokud by generátor DG972 přesto něco nezvládl, umí se i hezky omluvit. Systémová oznámení sice záhy mizí, ale můžete je zpětně vyvolat.

Červený a modrý

Ovládání probíhá svižně, podporuje akustickou signalizaci a spoustu času po změně nastavení nezabere ani případná inicializace. Návrh logicky kombinuje dotykové ovládání s povely zadávanými pomocí tlačítek nebo též otočným voličem. Jeho přítomnost oceníte nejen při ručním definování číselné hodnoty, ale také během pohybu v nabídce podskupiny „Arb“, která jinak čítá obrovské množství položek. Červená barva provází kanál č. 1, zatímco druhý výstup již bude laděn celý do modra. Zelená zde konečně patří samotnému čítači. Ten pak umožňuje řadu nastavení, podporuje statistické výpočty, vykresluje na časové ose a změřené údaje dokáže „protlačit“ i do hlavní nabídky.

Jeden pro všechny

S generátorem DG972 se výroby precizních signálů, přednastavených nebo i ryze vlastních, nemusíte obávat. A to ani v případě, že se na něm při měření a testování vystřídá desítka uživatelů. Stačí jen znát své pořadové číslo. Pokud ale přesto znejistíte, stále je tu k dispozici systémová nápověda. Ať již na obecné úrovni nebo v souvislosti s konkrétním nastavením či funkcemi jednotlivých tlačítek. Vždyť nesmí odradit ani studenty.

Technické parametry produktu

Rozsah frekvence 70 MHz (max)
Frekvenční rozsah (sinus) 1 µHz – 70 MHz
Frekvenční rozsah (obdélník) 1 µHz – 20 MHz
Frekvenční rozsah (trojúhelník) 1 µHz – 1.5 MHz
Frekvenční rozsah (ARB) 1 µHz – 20 MHz
Modulace (vnitřní) AM, FM, PM, ASK, FSK, PSK, PWM
Hmotnost 1.75 kg
výstup signálu Trojúhelník
Obdélníkový
Sinusový
zobrazení LCD
Vnější šířka 238 mm
Frekvence (max.) 70 MHz
Napájení VDE Napájení z el. sítě
Počet kanálů 2kanálový
Vnější výška 97 mm
typ gerátoru-funkce (kategorie) Arbitrátní generátor funkcí
rozhraní USB
Hostitelský port USB
USB zařízení
Kalibrováno dle Bez certifikátu

Vybavení produktu

  • Šířka pásma 70 MHz
  • 2 výstupy
  • Sinus, obdélník, trojúhelník, impulzy, šum, Dual Tone, harmonické zkreslení, 160 integrovaných arbitrárních funkcí

Rozsah dodávky produktu

  • BNC kabel
  • Připojovací USB kabel
  • Napájecí kabel
Autor

Honzovi snad elektronika učarovala již v kolíbce. Jen tenkrát netušil, že po vystudování oboru nezůstane pouze u profesionálního vývoje, ale bude nadšeně sledovat i dění okolo sebe a lidskou řečí o všem informovat. Na internetu nebo v tištěných médiích je jako autor podepsán pod stovkami odborných článků. Miluje ostrá jídla a tvrdí, že stejně tak by měly vypadat i hrany signálu. Mezi součástkami by korunoval A/D převodník a pro svou zálibu v měřicí technice spojil své síly též s Conradem. „Víc očí víc vidí“, dodává s jiskrou v jednom z nich.

Napsat komentář