Elektrická roleta nebo garážová vrata nepředstavují již dlouho žádný luxus. Bezdrátová rádiem řízená – alternativa/řešení zjednodušují ovládání. Nejlepších výsledků ale automatické pohony dosáhnou až v zasíťovaném systému.

Žaluzie, které se pohybují po stisknutí tlačítka a šetří obtížné ruční ovládání klikou, bezdrátový vysílač v autě, který již při příjezdu otevře vrata a přivede cestující suchou nohou přímo do garáže. To vše již existuje. Většinou však jde o izolovaná řešení. Dálkové bezdrátové ovládání slouží jen pro garážová vrata, kolébkový spínač na zdi řídí jen jednu řadu oken. Navíc: tradiční bezdrátové systémy pracují výhradně jedním směrem: od vysílače k přijímači.

Metody přenosu jako je infračervené záření nebo často používané rádiové standardy FS20 a RSL sice dají příkaz k otevření nebo zavření, ale neposkytnou žádnou zpětnou vazbu o provozním stavu. Bezdrátový ovladač se nedozví, zda byl jeho příkaz kompletně vyplněn, zda je roleta nahoře nebo dole a v jakém úhlu jsou právě lamely žaluzie. Proto je obtížné řídit automaticky spínání dle polohy slunce nebo když je člověk na cestách mimo domov.

Obousměrný bezdrátový systém

Pro inteligentní automatizaci budov se lépe hodí obousměrné systémy. Prakticky všechna moderní řešení chytré domácnosti pracují tímto způsobem. Jejich zpětný kanál umožňuje mnohem přesnější řízení. Bezdrátová centrála „ví“, zda je markýza vysunutá, když se aktivuje větrný senzor na střeše nebo když internetová předpověď varuje před bouřkou. Tak lze eliminovat škody způsobené kroupami či bouřkou. Zasíťovaná -> instalace toho ale umí mnohem více a podstatně zlepšuje komfort. Například otevře automaticky garážová vrata, když šéf přijíždí do areálu firmy. Současně zapne světlo na příjezdu a v garáži. Jako iniciátor poslouží například aplikace v chytrém telefonu řidiče. Pomocí signálu GPS zjistí místo pobytu vozidla a při přiblížení dá automaticky signál k otevření vrat. Akční rádius je možné určovat přímo v aplikaci pomocí funkce Geofencing.

Pomoc při úspoře energie

Masivní rolety ochraňují před vloupáním a v zimě šetří energii při vytápění, protože se mezi nimi a oknem vytváří izolační vzduchový polštář. Ale jen tehdy, pokud jsou zavřené. Zasíťovaný systém to vyřídí automaticky – zpravidla pomocí aktorů umístěných pod omítkou, které nahradí obvyklý kolébkový spínač ve zdi. Tlačítko pro elektrický pohon pak funguje stejně jako dřív, navíc však lze roletu či žaluzii řídit také pomocí domácí sítě. Alternativu tvoří bezdrátové přijímače pro připojení na trubkový motor v roletě. Tímto způsobem lze dokonce automatizovat stínidla, která ještě nemají žádný elektrický pohon. Stačí přípojka elektřiny poblíž okna.

Digitální vrátný

Podobným způsobem se k inteligentnímu domu připojí garáž. Bezdrátový aktor hraje roli vrátného, senzory hlásí, zda je vše v pořádku. Výrobci pohonů rolet a vrat dokonce nabízejí motory pro výkyvná a sekční vrata, které jsou již z výroby vybaveny bezdrátovým přijímačem. Vyvinuli ze svých dálkových ovládání rozsáhlé řídicí systémy: bezdrátové (rádiové) standardy jako DuoFern na přání spínají světlo nebo zásuvku a částečně dokonce i topení. Jejich použití v roli digitálního domovníka závisí především na tom, co všechno kromě rolet a vrat má být ještě řízeno. Protože jako dálkové ovládání lze samozřejmě použít také další systémy jako HomeMatic nebo Z-Wave. Ti, kdo budují od začátku, mají volný výběr, ale pokud je již instalována bezdrátová centrála, závisí většinou používaný standard na ní.

Základní práce – Bezdrátové centrály nejen pro řízení rolet

Multifunkce

Bezdrátový (rádiový) standard DuoFern se používal pro ovládání rolet, nyní však již toho dokáže mnohem víc. Pomocí základní stanice HomePilot je možné dálkově ovládat také DuoFern ventily topných těles, stmívače, kouřové hlásiče a mnohé další přístroje. Tak se postupně rozrůstá inteligentní domácí síť. Stejně jako u všech proprietárních systémů je zákazník odkázán na určité produkty. Instalace je ale dílem okamžiku, protože senzory a aktory jsou v softwaru předem nakonfigurovány.

Multistandard

Universal-Gateway jako je Mediola nabízí v jednom přístroji více možností spojení. Podporuje infračervené ovládání i bezdrátové (rádiové) systémy. Integrovat tak lze klasická řízení rolet pracující s frekvencí 433 MHz nebo 868 MHz, stejně jako HomeMatic, HomeEasy a další standardy pro zasíťování budov. Přihlášení senzorů a aktorů závisí na příslušném produktu, což má za následek poněkud náročnější konfiguraci. Zato ale uživatel není odkázaný na jediného výrobce a může si vybírat z mnoha možností.

Autor

Průvodce světem techniky a elektroniky

Napsat komentář