Abychom dokázali změřit teplotu bez jakéhokoli kontaktu, musíme sáhnout až mezi infračervené vlnové délky. Viditelnou oblast zde sice máme takřka na dosah, ale pro IR teploměry už nebude tak zajímavá. Tvůrci modelu Voltcraft IRU 500-12 nám však umožňují vnímat výsledky i v jiném světle. Podsvítit displej nestačilo a proto musela přijít na řadu zabudovaná výkonná svítilna s LED provozovaná ruku v ruce s UV lampou. Prostor konečně dostalo i dvojí laserové zaměřování spolu se stupnicí.

Bez dotyku a bezpečně. I po pádu

Některá zařízení vyžadují zvláštní ohledy, zatímco jiná se jako robustní již „narodila“. Plnohodnotné měřidlo IRU 500-12 tak nerozhodí otřesy, nárazy ani pád z více než jednoho metru a jako oko v hlavě bude nutné střežit spíše vlastní zrak. Otočný kryt čočky sice v krajní poloze odlišíme vizuálně, případně po hmatu, ale měkce polstrované schránce se to stále nevyrovná. Výrobce proto neponechává nic náhodě a svou techniku dodává ve slušivém a přesto pevném ochranném pouzdře. I s přibaleným poutkem. 

Přístroj napájený třemi bateriemi typu AA se drží pohodlně a s trochou cviku jej ovládneme i jednou rukou. Čtyřpolohový volič s funkcí potvrzení najdeme přímo pod displejem a podobně jako hlavní tlačítko měření poslouží k rychlému zapnutí. Umožňuje procházet celou nabídku a jednoduše přitom aktivovat silné světlo s pěti bílými LED a stejný počet dalších UV diod, přepínat jednotky pro měření teploty, definovat vlastní emisivitu a zprovoznit i oba zaměřovací lasery. Rozšiřuje také výsledky testů o nejvyšší, nejnižší nebo průměrné hodnoty, včetně rozdílu mezi oběma extrémy. Obsluha může dále volit horní a dolní meze pro výstrahu, ošetřit podsvícení displeje, nastavit prodlevu pro automatické vypnutí a třeba se ještě rozhodnout, zda systému dovolí zasáhnout až ve slyšitelné oblasti.

Kruh a stupnice na 650 nm

IR teploměr Voltcraft IRU 500-12 si své místo najde v klidu domova, dílně i hlučném provozu, kde teprve oceníme pronikavou akustickou signalizaci. S infračerveným přístupem při měření pokrýváme oblast od -30 °C až do +500 °C. Rozlišit bude možné desetinu stupně, zatímco výsledky s kladným znaménkem zatíží chyba v rozmezí ±1,5 °C, resp. ±1,5 % z odečtené hodnoty. Systém se probouzí ochotně, první výsledky nabídne zhruba do tří sekund a v režimu HOLD po uvolnění tlačítka zobrazuje údaje až do okamžiku vypnutí, který si lze přizpůsobit s krokem jedné vteřiny. Záhy také vypíná podsvícení a šetří přitom baterii.

LCD panel září bílou barvou a je osvícen rovnoměrně. Pokud nehodláme dostatečně velké údaje sledovat vyloženě shora, netřeba řešit ani pozorovací úhly. Displej funguje v páru s navigačním joystickem, který jako jediný dokáže cokoli nastavit nebo též změnit. Položky v menu ale aktivuje pouze v jednom směru a při omylu tak musí obsluha znovu procházet celou předchozí nabídkou. To se alespoň zpočátku stává docela často, protože hranice mezi šipkami a potvrzením volby není zase tak výrazná. A zdlouhavé může být i číselné nastavení parametrů, zvláště pak mezních limitů v řádu stovek stupňů. Při podržení tlačítka program alespoň odpočítává s větším krokem.

Přístroje nemají zvláštní vypínač, takže při manipulaci snadno dochází k aktivaci laseru. Jakmile však služby duálního laserového zaměřování jednou okusíte, jen těžko se s nimi budete přes menu loučit. Ohraničí totiž nejen kruh, ale při pohybu bodu po stupnici pomohou dále stanovit vzdálenost od cíle. To také vysvětluje přítomnost pomocné tabulky na boku teploměru. Veškeré aktivní zdroje bude kromě toho možné spustit zároveň, což na bezkontaktní měření teploty vrhá nové světlo.

Vestavěná LED svítilna
Pro nedostatečně osvětlené oblasti lze volitelně aktivovat funkci kapesní svítilny s bílými LED diodami.

Technické parametry infračerveného teploměru Voltcraft IRU 500-12

Reakční doba 0.5 s
Základní přesnost měření (+/-) 1.5 °C
Optika 12:1
Rozlišení teploty 0.1 °C
Vnější výška 185 mm
Vnější délka 104 mm
Hmotnost 300 g
Napájení Baterie AA (3x)
Min. hodnota emisivity 0.01
Základní přesnost (±) 1,5 %
Vnější šířka 54 mm
Teplota (min.) -30 °C
Max. hodnota emisivity 1.00
Vlastnosti teploměru Kapesní LED lampa
Kalibrováno dle Podnikový standard (bez certifikátu) (own)
Typ měření teploty (kategorie) Infračervený teploměr
Teplota (max.) +500 °C

Co obsahuje balení infračerveného teploměru Voltcraft IRU 500-12?

 • 1x IR teploměr
 • 1x poutko
 • 3x AA baterie
 • 1x varovný štítek týkající se laseru
 • 1x pouzdro pro přepravu

Vlastnosti infračerveného teploměru Voltcraft IRU 500-12

 • Funkce kapesní svítilny s bílými LED diodami
 • Zdroj UV světla pro lokalizaci netěsností na chladicích systémech
 • Připojitelný zaměřovací laser s kruhovým ukazatelem měřicích bodů
 • Určování vzdálenosti pomocí druhého bodového laseru
 • Komfortní ovládání joystickem
 • Mechanická ochrana objektivu
 • Nastavitelná emisivita
 • Podsvícení displeje
 • Nastavitelné automatické vypnutí
 • Přepínatelná jednotka teploty (°C / °F)
 • Nastavitelné limity alarmu Hi a Lo
Autor

Honzovi snad elektronika učarovala již v kolíbce. Jen tenkrát netušil, že po vystudování oboru nezůstane pouze u profesionálního vývoje, ale bude nadšeně sledovat i dění okolo sebe a lidskou řečí o všem informovat. Na internetu nebo v tištěných médiích je jako autor podepsán pod stovkami odborných článků. Miluje ostrá jídla a tvrdí, že stejně tak by měly vypadat i hrany signálu. Mezi součástkami by korunoval A/D převodník a pro svou zálibu v měřicí technice spojil své síly též s Conradem. „Víc očí víc vidí“, dodává s jiskrou v jednom z nich.

Napsat komentář