Úvod

Pokud jste se už někdy setkali s mikrokontroléry, nejspíš se vám vybaví malé destičky s odkrytými integrovanými obvody se směsicí vyčuhujících pinů, ale M5Stack na to šel jinak. Už žádné připojování displejů a periferií přes nepájivé pole, s M5Stack je vše modulární. Mozkem celého mikrokontroléru je velice populární čip ESP32, který je tak široce využíván kvůli integrované WiFi, Bluetooth 4.2, nízké spotřebě, a poměrně nízké ceně. Také velkou výhodou je, že můžete M5Stack programovat skrze Arduino IDE, nebo v speciálně vyvinutém prostředí UI Flow, kde lze využít vizuálního prostředí Blocky nebo čistého Pythonu.

Vybavení

V balení dostanete gameboy klávesnici, kalkulátorovou klávesnici, QWERTY klávesnici, nabíjecí dock, propojovací kabely a mozkem všeho je modul Core, který sám o sobě nabízí široký výběr vstupních a výstupních portů: USB-C, Groove (I2C), připojení pro Li-Pol akumulátor, čtečka micro SD karet, BUS port pro připojení FACES modulů a další rozšiřující I/O porty. Hlavním lákadlem mikrokontrolérové sady je rozhodně k čipsetu integrovaný displej s tlačítky a reproduktorem. 

Jak M5Stack zprovoznit?

Když po vybalení z krabičky poprvé zapnete M5Stack, vyskočí na vás programátorům povědomá Python konzole s hláškou “OSError”, z toho je jasné, že musíte nahrát operační systém, my si ukážeme, jak nainstalovat UI Flow. Nejprve stáhněte a nainstalujte ovladač CP210X a M5Burner z této webové stránky. Po spuštění programu M5Burner připojte mikrokontrolér k vašemu počítači dodávaným USB-C kabelem, vyberte správný COM port (na Windows zjistíte ve správci zařízení), jednotku modulační rychlosti Baud zvolte 921600 a vámi požadovaný firmware, v našem případě to bude UI Flow.

Pokud se firmware úspěšně nainstaloval (vypálil) přivítá vás smajlík na obrazovce. 🙂

Dále už se stačí jen připojit k WiFi, abyste mohli z počítače posílat svoje projekty bezdrátově přímo na váš M5Stack. Po zapnutí navigujte: setup > Link Server: Flow.m5stack.com, připojte se na mobilním zařízení nebo notebooku k WiFi s SSID (jménem), které by se vám mělo zobrazovat na displeji.

Nyní si na vašem zařízení otevřete internetový prohlížeč a zadejte do adresového řádku IP adresu: 192.168.4.1

Zde navolte jméno WiFi, se kterou má mikrokontrolér komunikovat a vše bude připraveno. Odkaz na vývojové prostředí najdete zde (funguje pouze, když jste připojeni na stejné síti jako váš M5Stack).

Vývojové prostředí

Jak jsem zmiňoval výše, v UI Flow se vám nabízí programování v Pythonu nebo pomocí vizuálního programovacího jazyka Blocky. Pokud už máte nějaké zkušenosti s Pythonem a není pro vás problém se naučit novou jednoduchou knihovnu, tak bych vám to rozhodně doporučoval, přece jen přetahovat se s každým blokem zabere mnohem více času, ale na druhou stranu je to pro začátečníky naprosto ideální. Přiznám se, že já jsem mnohdy kombinoval oboje (vše, co naprogramujete v Blocky, se vám automaticky převede i na Python, ale bohužel už ne obráceně), protože jsou v Blocky vypsány všechny různé metody a funkce, které by se mi jinak zdlouhavě dohledávaly. Čeká tu na vás 16 připravených ukázkových projektů, se kterými jsem neměl žádný problém a jakožto uživatel arduina, jsem ocenil už vestavěný displej. Celkově je prostředí velice uživatelsky přívětivé a intuitivní, ale chtělo by ze strany M5Stack ještě doladit, protože se rozhodně setkáte s nějakými chybami, například s nepromyšleným ukládáním projektů, zasekanými náhledy na displeji apod.

Pro koho je produkt určen?

Projekty jako například: automatická zahrada, dálkový ovladač k TV, vlastní MIDI klávesnice, robotická osobní asistentka a mnoho dalších nenechá žádného makera chladným, ať už jste zkušeným programátorem/makerem nebo úplným začátečníkem, myslím si, že mikrokontrolér M5Stack má rozhodně oproti konkurenci typu Arduino, RaspberryPi co nabídnout jak příznivou cenou, tak velkou výbavou.

Autor

K práci v Conradu jsem se dostal díky své zálibě v elektronice. Nejraději experimentuji s mikrokontroléry, jako je například Arduino, ale rád vytáhnu i pájku na jednodušší obvody.

Napsat komentář