Je vůbec omluvitelné, aby multimetr v roce 2019 vyžadoval celkem pět tužkových baterií? Určitě ano. Může se totiž skládat ze dvou částí, které dokáží pracovat nezávisle na sobě.

Dokud nás prst nerozdělí

Měřicí technika by měla uživateli v prvé řadě sloužit, ale v žádném případě jej nesmí omezovat. Metrové přívodní kabely jsou sice pěkné, ale v provozu přesto nemusí stačit. Jak tedy zajistíte pohodlné odečítání hodnot, a to i na špatně přístupných místech? Delší přívody nikam nevedou a chytrý telefon se také všude nenosí. Místo toho raději vsaďte na multimetr Fluke, model č. 233. Když nemůže obsluha k přístroji, musí se na cestu vydat zařízení samotné. Nebo alespoň jeho displej.

Představa multimetru, který přišel o svůj zobrazovací panel, nahání hrůzu. Ve skutečnosti se však jedná o dobře promyšlený plán. Vždyť si s sebou berete nejen LCD se silným magnetem, ale také jeho čtyři tlačítka pro přidržení čtené hodnoty, zobrazení maxima či minima, volitelnou ruční změnu rozsahů nebo podsvícení zobrazovače. Přestože nás všichni ujišťují o pravém opaku, displej spolu se „zbytkem těla“ určitě nemusí vytvářet nerozlučný pár. To si jen výrobci omlouvají vlastní pohodlí a usnadňují práci. Bohatě zde přitom stačí základní pouto, takže se displej svévolně neodpojí a obsluha pro změnu zbytečně nenadře.

S patentem na špici

Zařízení Fluke 233 se hrdě hlásí ke svému americkému původu a skvělé pověsti výrobce „žluté techniky“ nezůstává nic dlužno. Dokonce ani v detailech. Přiložené kabely vynikají svou poddajností, délkou 1,2 m i pružným zakončením. Příkladné je rovněž přepínání mezi kategoriemi II a III + IV, kdy jen stačí pootočit držákem měřicího hrotu a doplňková izolace na špici rázem zajíždí dovnitř.

Stejně dobře si však povede i sám robustní multimetr pracující již od -10 °C. Výrobce zde gumou nešetří a může proto nabídnout nejen odkládací prostor pro oba hroty, ale také lemy chránící přístroj při čelním pádu na zem. Celek s tříletou zárukou působí opravdu bytelně a za dílenské zpracování si zaslouží velkou pochvalu. Nezasvěcení na první pohled ani nepoznají, že ve skutečnosti drží dva pevně spojené moduly, které navíc obsluhují přesně, jak jsou zvyklí. Dlužno však dodat, že po rozpojení již není zobrazovací jednotka zdaleka tak chráněna jako ve výchozí poloze a stojánek v zadní části základny by po vyklopení také nemusel tolik škrábat. Potěšilo by i přídavné osvětlení s LED.

První tři baterie Energizer ukrývá tělo přístroje. Stačí jen v zámku lehce pootočit plochým šroubovákem, ozve se zřetelné cvaknutí a celý plastový kryt „poodskočí“ ven. Pružiny zde ale nehledejte, výrobce si u veškerých kontaktů vystačil s kovovými plíšky. To další dva tužkové články najdete rovnou pod LCD a k jejich výměně již nebude potřeba žádného nástroje.

Jako po drátkách

Ať už budete sledovat výstupy na hladce spojeném zařízení, nebo s využitím jeho vrchní části třeba někde za rohem, ovládání multimetru Fluke 233 zůstává maximálně jednoduché a také názorné. Otočný volič se pyšní tuhým chodem a přesně se zastavuje ve kterékoli z devíti poloh. Mimo vyznačená místa jej dostanete pouze s obtížemi. Pokud se to přesto povede, systém na vzniklou situaci upozorní výstrahou na displeji a ještě k tomu rozsvícením červeného trojúhelníku přímo na základně. Zařízení si kromě všech běžných veličin poradí též s kmitočtem, kapacitou a díky přibalenému termočlánku typu K měří rovněž teplotu. Jednou z funkcí, kterou zpřístupňuje žluté tlačítko, bude také kontrola vodivosti. Na podmínky vzniklé při zkratu reaguje pronikavým signálem a prakticky okamžitě.

Aby bylo možné provozovat displej odloučeně, bude nejprve nutné celý přístroj zapnout a teprve pak vysunout samotný modul. Jedna ruka u toho přidržuje tělo měřidla a druhá současně tiskne obě západky a tahá zobrazovací panel směrem ven. Tuto proceduru není možné obejít. Podobně, pokud v průběhu měření s odděleným LCD navolíte na přepínači pozici vypnuto, displej opětovně zprovozníte teprve po návratu do základny. Při zajištění přímé viditelnosti docházelo k prvním výpadkům spojení v pásmu 2,4 GHz přibližně po devíti metrech. Společnou řeč pak ještě obě části nacházely zhruba dalších 300 cm.

Kdybyste tak mohli být na dvou místech najednou, co vše asi stihnete udělat? S multimetrem Fluke 233 si to nemusíte jen představovat. Vždyť kabely ani přístroje tu nejsou od toho, abychom s nimi bojovali!

Technické parametry produktu

Min. měřená hodnota V/DC 0.1 mV
Max. měřená hodnota V/DC 1000 V
Min. měřená hodnota V/AC 0.1 mV
Max. měřená hodnota V/AC 1000 V
Min. měřená hodnota A/DC 0.001 A
Max. měřená hodnota A/DC 10 A
Min. měřená hodnota A/AC 0.001 A
Max. měřená hodnota A/AC 10 A
Rozsah měření odporu 0,1 Ω až 40 MΩ
Rozsah měření kapacity 1 nF – 9999 µF
Rozsah měření frekvence 0,1 Hz – 50 k Hz
Rozsah měření teploty -40 až +400 °C
Vnitřní odpor DC 10 MΩ
Vnitřní odpor AC 10 MΩ
Základní přesnost (±) 0,25 %
Typ měření True RMS
Frekvenční rozsah 45 Hz – 1 KHz
Rozhraní Žádné
Napájení 5x baterie AA
Vnější výška 193 mm
Vnější šířka 93 mm
Hmotnost 604 g
Kalibrováno dle Bez certifikátu
Kategorie měření CAT III 1000 V
CAT IV 600 V
Měření napětí AC/DC
Měření proudu AC/DC
Typ (výrobce) 233
Displej (digitální / mechanický) Digitální
Displej (counts) 6000
Vlastnosti multimetrů Bezdrátový displej
Kategorie produktu Multimetr

Vlastnosti produktu

  • True-RMS
  • Podsvícený displej
  • Paměť MIN/MAX

Rozsah dodávky

  • Stručný návod k obsluze
  • Baterie
  • Měřicí kabely
  • Krokosvorky AC72
  • Snímač teploty
  • CD-ROM (návod k obsluze)
Autor

Honzovi snad elektronika učarovala již v kolíbce. Jen tenkrát netušil, že po vystudování oboru nezůstane pouze u profesionálního vývoje, ale bude nadšeně sledovat i dění okolo sebe a lidskou řečí o všem informovat. Na internetu nebo v tištěných médiích je jako autor podepsán pod stovkami odborných článků. Miluje ostrá jídla a tvrdí, že stejně tak by měly vypadat i hrany signálu. Mezi součástkami by korunoval A/D převodník a pro svou zálibu v měřicí technice spojil své síly též s Conradem. „Víc očí víc vidí“, dodává s jiskrou v jednom z nich.

Napsat komentář