Řada profesionálních multimetrů VC-400

Firma Conrad Electronic rozšířila nabídku multimetrů určených k profesionálnímu použití v opravdu drsných provozních podmínkách o novou řadu přístrojů VOLTCRAFT VC-400.

Řada VC-400 vychází z oblíbené řady multimetrů VC-800 s automatickou volbou rozsahu a je díky zvýšené mechanické odolnosti přístroje a zvýšenému krytí na IP65 orientována na elektrikáře, montéry a servisní techniky pracující v jakémkoli provozu. Přístroje VOLTCRAFT VC-400 mají pogumovanou přední stranu i výklopnou opěrku, díky čemuž nekloužou po povrchu.

Na horní straně přesahující pogumovaný rám chrání displej před poškozením, na spodní straně pak do rámu lze zacvaknout oba měřicí hroty. Pro práci v šeru je multimetr vybaven svítilnou a automatickým podsvícením displeje. Pokud potřebujete volné obě ruce, lze přístroj i zavěsit za výklopné očko.

Díky své odolnosti a řadě užitečných detailů, jako třeba zobrazení doplňkové měřené veličiny na pomocném displeji, možnosti zachycení MAX a MIN hodnoty měřené veličiny, funkce PEAK k zachycení kladných i záporných špiček signálu nebo měření sledu fází se tento přístroj stává favoritem pro měření v provozu.

Voltcraft Digitální multimetr VOLTCRAFT VC-460 E
Voltcraft Digitální multimetr VOLTCRAFT VC-460 E

Co lze měřit s VC-460E

Přístroje řady VC-400 disponují integrovanými bezpečnostními měřicími zdířkami pro měření stejnosměrných napětí do 1000 V  nebo střídavých do 750 V.
Volbu měřené veličiny spolu se zapnutím přístroje provedeme jednoduše otočným přepínačem, případně vybereme doplňkovou funkci tlačítkem SELECT. Tlačítkem REL ZERO můžeme ještě nastavit vstupní offset a měřit jen rozdíl od hodnoty na vstupu v okamžiku stisku tohoto tlačítka.

Model VC-460E je určen pro měření střídavých napětí a proudů, a u střídavé hodnoty měří „True RMS“, tedy efektivní hodnotu měřené veličiny.“ Navíc je možné při měření zapojit funkci dolní propusti LPF s dělicím kmitočtem 1 kHz, která umožní správně měřit napětí. Obě tyto funkce jsou zapotřebí při měření na regulačních obvodech.

Další v praxi užitečný je měřicí rozsah V AC LoZ. Ten umožňuje měření střídavých napětí při zatížení 300 KOhm, které se používá k eliminaci fantomových napětí, která se objevují například při souběhu vedení.

Přístroj dále umožňuje měření rezistorů, kapacitorů, frekvence a činitele plnění, kontrolu průchodnosti obvodu, test diod a z neelektrických veličin pak měření teploty pomocí termočlánku typu „K“, který je součástí dodávky.

Zobrazení měření

Převodník přístrojů řady VC-400 má 6000 hodnot (0-5999) a jeho základní přesnost je 0,7 %.  K zobrazení je použit přehledný LCD zobrazovač, na němž je uprostřed velký čtyřmístný displej zobrazující hlavní měřenou veličinu. Nahoře na zobrazovači je pomocný čtyřmístný displej, který je menší a zobrazuje pomocnou veličinu. Například při měření střídavých napětí či proudů je na pomocném displeji zobrazena frekvence. Úplně dole na LCD je bargraf s 31 segmenty.

U obou displejů jsou zobrazovány příslušné jednotky a nechybí veškeré symboly  udávající indikaci, co je právě zobrazováno. Displej je vybaven automatickým podsvícením ovládaným senzorem okolního světla. To je velmi užitečná funkce pro měření v rozvaděčích a vůbec v místech, kde je slabé osvětlení. Pro šetření baterie lze tuto funkci vypnout. Při měření napětí, proudu, odporu, kapacity a frekvence je defaultně vybráno automatické nastavení rozsahu. To je v případě potřeby možné změnit tlačítkem RANGE a nastavit pevný měřicí rozsah. Měření je možné kdykoli stopnout tlačítkem HOLD.

Digitální multimetr VOLTCRAFT VC-460 E

Bezpečnost

Přístroje řady VOLTCRAF VC-400 jsou testovány dle TÜV GS a splňují všechny bezpečnostní požadavky až do CAT IV 600 V a CAT III 1000 V.

Spolehlivost

V rámci zajišťování kvality se všechny měřicí přístroje Voltcraft® kalibrují ve výrobě dle továrních standardů. Tím je zaručena vysoká kvalita a dodržování tolerancí uvedených v technických údajích.

K výrobku může být vydáván certifikát ISO s kalibračním protokolem, pak má jiné objednací číslo.

Vlastní testování

V oddělení technické podpory Conrad Electronic jsme měli možnost si přístroj VC-460E vyzkoušet a otestovat.

Testovali jsme přesnost přístroje zejména při TRMS měření střídavých napětí s různými průběhy, sinus a obdélník a to až na hranicích zaručovaného frekvenčního rozsahu tj. 40 Hz až 400Hz. V tomto pásmu přístroj při žádném typu vstupního signálu nevybočil z tolerančního pole udávaného v dokumentaci, tj. ± 1%. Naopak jsme byli příjemně překvapeni hodnotou chyby měření do ± 0,7% na obdélníkovém i sinusovém signálu.
Na frekvenci 1kHz byla chyba ± 0,8% a na 2kHz ± 0,9%.

Dále jsme otestovali funkci zachycení napěťových špiček. Dokumentace zaručuje zaznamenání špiček o minimální délce 250 us. Testovaný přístroj na rozsahu 6 VAC spolehlivě registroval špičky od 10 us s chybou ± 3 %.

Zhodnocení

Výsledky nás potěšily, ale až tak nepřekvapily, protože náš testovaný přístroj byl opatřený kalibrací dle ISO. Závěrem lze konstatovat, že i když VC-460 E patří ve své třídě mezi levnější přístroje, tak “co VC-460E slibuje, to taky umí“. A spíš umí i víc.

Voltcraft

Digitální multimetr s kalibrací

Voltcraft Digitální multimetr VOLTCRAFT VC-460 E

Voltcraft

Digitální multimetr bez kalibrace

Voltcraft Digitální multimetr VOLTCRAFT VC-460 E

Technické parametry a vlastnosti produktu

Min. měřená hodnota V/DC 0.1 mV
Max. měřená hodnota V/DC 1000 V
Min. měřená hodnota V/AC 0.1 mV
Max. měřená hodnota V/AC 750 V
Min. měřená hodnota A/DC 0.1 µA
Max. měřená hodnota A/DC 10 A
Min. měřená hodnota A/AC 0.1 µA
Max. měřená hodnota A/AC 10 A
Rozsah měření odporu 0,01 Ω – 60 MΩ
Rozsah měření kapacity 0,001 nF – 60 mF
Rozsah měření frekvence 60 Hz – 40 MHz
Vnitřní odpor AC 10 MΩ
Základní přesnost (±) 0,9 %
Typ měření True RMS
Frekvenční rozsah 40 Hz – 5 KHz
Napájení Bloková baterie 9 V
Hmotnost 473 g
Kalibrováno dle ISO
Kategorie měření CAT III 1000 V · CAT IV 600 V
Měření napětí AC/DC
Měření proudu AC/DC
Typ (výrobce) 1590172
Displej (digitální / mechanický) Digitální
Displej (counts) 6000
Typy multimetrů (kategorie) Multimetr
Vlastnosti multimetrů Ochrana proti tryskající vodě (IP65)
 • CAT III 1000 V, CAT IV 600 V
 • 6000 hodnot (counts)
 • S ochranou proti prachu a stříkající vodě (IP65)
 • Extrémně odolný
 • S trojfázovým ukazatelem pro směr sledu fází a filtrem dolní propusti 1 KHz
 • Vč. kalibračního certifikátu ISO
 • Funkce měření: stejnosměrné napětí až max. 1000 V
 • Střídavé napětí až max. 750 V
 • Stejnosměrný a střídavý proud až do 10 A nebo krátkodobě 20 A (max. 10 sekund)
 • Měření frekvence 60 Hz až 40 MHz (elektronicky) nebo 45 až 400 Hz (elektricky – jako dílčí funkce)
 • Kapacita až 60 mF
 • Odpor do 60 MΩ
 • Teploty od -40 až +1000 °C
 • Test průchodnosti (< 10 Ω, akustický)
 • Test diod
 • Ukazatel směru otáčení tří fází
 • Další funkce: automatická / manuální volba měřicího rozsahu
 • Funkce Hold
 • Paměť naměřených min. a max. hodnot
 • Špičkové hodnoty (PEAK)
 • Měření relativní hodnoty (REL)
 • Automatické podsvícení displeje, deaktivovatelné
 • Automatické vypnutí, deaktivovatelné
 • Vestavěná LED svítilna
 • Výklopný stojánek a úchyt k zavěšení
 • Ukazatel stavu baterie
 • Výstražný symbol při měření nebezpečného napětí
 • Gumový ochranný rám s držákem měřicích hrotů na zadní straně
Autor

Conrad tým

Napsat komentář