Řada klešťových multimetrů VC-700

Firma Conrad Electronic koncem loňského roku rozšířila nabídku klešťových multimetrů o novou řadu VC-700 značky VOLTCRAFT.

Řada VC-700 vychází z předchozí oblíbené řady klešťových multimetrů VC-500 a je díky zvýšené mechanické odolnosti přístroje a krytí proti stříkající vodě IP54 ideální pro elektrikáře, montéry a servisní techniky pracující v drsném prostředí. Přístroje VOLTCRAFT VC-700 mají pogumovanou přední stranu a tedy nekloužou po povrchu. Přesahující pogumovaný rám navíc chrání displej před poškozením.

Díky řadě užitečných detailů, jako třeba zobrazení doplňkové měřené veličiny na pomocném displeji, možnosti zachycení MAX a MIN hodnoty nebo možnosti měřit sled fází se tento přístroj stává první volbou pro každodenní použití.

Nová řada klešťových multimetrů VC-700

Co lze měřit s VC-700

Volbu měřené veličiny spolu se zapnutím přístroje provedeme otočným přepínačem, případně vybereme funkci tlačítkem SELECT. Tlačítkem REL ZERO můžeme ještě nastavit vstupní offset a měřit jen rozdíl od této hodnoty.

Z možných elektrických veličin je to v první řadě proud, který je možné měřit pomocí proudových kleští, které umožňují bezdotykové měření stejnosměrného i střídavého proudu. Výhodou této měřicí metody je, že umožňuje provádět měření pomocí kleští bez nutnosti vypínat a rozpojovat měřený elektrický obvod.  Model VC-740 E je určen pro měření střídavých proudů, model VC-750 E umí i stejnosměrné. Oba modely měří „True RMS“, tedy efektivní hodnotu.

VC-700 disponují integrovanými bezpečnostními měřicími zdířkami. Pomocí dodávaných bezpečnostních měřicích kabelů lze s kleštěmi provádět řadu měření, k nimž je jinak zapotřebí multimetr. S VC-700 můžete měřit střídavé i stejnosměrné napětí, stejnosměrný i střídavý proud do 2mA, odpor, kapacitu, frekvenci a střídu (Duty Cycle). Přístroje mají akustický test průchodnosti, test diod, tester sledu fází. Další v praxi užitečná funkce je možnost měření střídavých napětí při zatížení 300 kΩ, které se používá k eliminaci „fantomových napětí.

Z neelektrických veličin můžete s přístroji řady VC-700 měřit teplotu pomocí dodávaného termočlánku typu K .

Zobrazení měření

Převodník přístrojů řady VC-700 má 6000 hodnot (0 – 5999) a jeho základní přesnost je 0,6 %.  K zobrazení je použit přehledný LCD zobrazovač, na němž je uprostřed velký čtyřmístný displej zobrazující hlavní měřenou veličinu.

Nahoře na zobrazovači je pomocný čtyřmístný displej, který je menší a zobrazuje pomocnou veličinu. Například při měření střídavých napětí či proudů je na pomocném displeji zobrazena frekvence, při měření frekvence je na pomocném ukazateli zobrazena střída.

multimetr-voltcraft-vc700

Úplně dole na LCD je  bargraf s 31 segmenty. U obou ukazatelů jsou zobrazovány příslušné jednotky a nechybí veškeré symboly udávající, co je právě zobrazováno. Displej je vybaven automatickým podsvícením ovládaným senzorem okolního světla. To je velmi užitečná funkce pro měření v rozvaděčích a vůbec v místech, kde je slabé osvětlení. Pro šetření baterie lze tuto funkci vypnout. Při měření napětí, proudu, odporu, kapacity a frekvence je ve výchozím stavu vybráno automatické nastavení rozsahu. To je v případě potřeby možné změnit tlačítkem RANGE a nastavit pevný měřicí rozsah. Aktuální měřenou hodnotu je možné na displeji podržet tlačítkem HOLD.

Bezpečnost

Přístroje řady VOLTCRAF VC-700 jsou testovány dle TÜV GS a splňují všechny bezpečnostní požadavky až do
CAT IV 600 V a CAT III 1000 V.

Spolehlivost

V rámci zajišťování kvality se všechny měřicí přístroje Voltcraft® kalibrují ve výrobě dle továrních standardů. Tím je zaručena vysoká kvalita a dodržování tolerancí uvedených v technických údajích. K výrobku není vydán certifikát.

Srovnání

Ve srovnání s předchozí řadou klešťových multimetrů VC-500 je řada VC-700 mnohem odolnější, robustnější a doplněna užitečnými funkcemi a vychytávkami. Je určena primárně profesionálům pro instalace a údržbu elektrických zařízení do 600 V a 600 A. Nevejde se sice jednoduše do malé kapsy jako předchozí řada VC-500 , ale zato s ní odměříte všechna běžná měření a nemusíte se bát, když vám přístroj zmokne nebo spadne na zem, testováno do 2m.

Autor

Conrad tým

Napsat komentář