Společnost CONRAD Electronic by Vám ráda představila nový infračervený teploměr VOLTCRAFT IRF 650-12DIP. Jak již název vypovídá, jedná se o model s měřicím rozsahem od -35 do 650 °C a optikou 12:1. 

VOLTCRAFT

Oproti původním řadám s označením IR přináší některé nové funkce a vylepšení. Především se jedná o zvýšenou ochranu proti působení vody a pádu z výšky. Měřidlo disponuje certifikací IP 65, což znamená, že mu nevadí déšť či polití vodou ale snese i krátkodobé ponoření pod tekoucí vodu.

Robustní provedení

Tělo přístroje je z větší části pogumované a velice robustní, poměrně dobře tak odolává nešetrnému zacházení.  Díky tomuto provedení je přístroj schopen ustát pád z výšky až 3 metrů. Tělo má zároveň velmi dobrou ergonomii a pohodlně se drží v ruce. Díky uzavřenému voděodolnému provedení je přístroj odolný i vůči prachu.

Infračervený teploměr VOLTCRAFT IRF 650-12DIP

Princip měření

Přístroj disponuje optikou 12:1. Tento poměr se udává jako D:S, tedy poměr vzdálenosti k měřícímu bodu. V praxi to znamená, že při vzdálenosti měření 120 cm musí být objekt v průměru alespoň 10 cm velký. Pro přesné měření i odhad vzdálenosti nám zde pomáhá dvojice zaměřovacích laserů, která ohraničuje měřenou oblast.

Při měření teploty pomocí infračerveného teploměru musíme mít na paměti, že nestačí pouze zacílit laserový paprsek na měřený objekt, ale je důležité, aby zachycená  oblast nebyla větší než rozměry měřeného objektu. U infračervených teploměrů s jedním laserovým paprskem musíme správnou vzdálenost určit odhadem nebo spočítat. U modelů s dvěma paprsky tato procedura odpadá. Pokud jednoduše zajistíme, že měřený objekt svými obrysy nepřekročí oblast vyznačenou 2 laserovými body, můžeme si být jisti, že měření provádíme správně. V opačném případě nám teploměr zobrazí průměrnou teplotu ze zachycené oblasti. Jak je zřejmé, přítomnost dvojitého laseru nám tedy práci s infračerveným teploměrem velice usnadní. K dalším přednostem patří krátká reakční doba, která činí 250 ms. Základní přesnost měřidla je +/- 1,8 % nebo +/-  1.8 °C podle toho, která z uvedených hodnot je větší. Rozlišení je v celém rozsahu teplot je 0,1 °C. K přesnosti přístroje také přispívá tovární kalibrace každého kusu teploměru.

Jednoduchá práce s přístrojem

Teploměr aktivujeme stisknutím spouště, tím se zároveň spustí měření teploty. V normálním režimu teploměr po uvolnění spouště zobrazí koncovou naměřenou teplotu. Jestliže máme povolenu funkci kontinuálního měření, přístroj po stisku spouště provádí nepřetržité měření a zaznamenávání min. a max. hodnot teploty. Ukončení měření v módu kontinuálního záznamu provedeme opětovným stiskem spouště.  Maximální, minimální, průměrná teplota či měřená teplotní diference se nám zobrazuje pod hlavní teplotou menšími čísly a přepínání mezi hodnotami provádíme pomocí tlačítka MODE. Stiskem tlačítka SET se dostaneme do menu, kde můžeme nastavit hodnoty teplotního alarmu, emisivitu materiálu, vypnout cílový laser nebo povolit možnost kontinuálního měření. Tlačítko HI/LO poté slouží k zapnutí/vypnutí teplotních alarmů. Pokud během měření vystoupá nebo klesne měřená teplota pod nastavenou mez, rozbliká se červená nebo modrá LED kontrolka.

Voltcraft_IR-teplomer
Voltcraft IRF 650

Dlouhá výdrž

Přístroj má také nízkou spotřebu. Při měření spotřeby na 9 V článku s 90 % kapacitou byl naměřen proudový odběr 34,4 mA a dokonce pouhých 6,32 mA při vypnutém cílovém laseru. S touto spotřebou dokáže přístroj měřit v režimu scan až 10 hodin, resp. 70 hodin při vypnutém cílovém laseru.

Proč právě IRF 650

Výhodou přístroje je jeho univerzálnost, mechanická odolnost a robustnost. Z provozních vlastností určitě musíme zmínit dvojitý zaměřovací laser a pak také displej s rozměry 32 x 32 mm, dobrým kontrastem a velkými číslicemi. Dále je zde LED indikace mezních hodnot teplot. Při delších časových záznamech určitě potěší přítomnost stativového závitu. K benefitům přístroje patří také prodloužená 3letá záruční lhůta. Všechny tyto vlastnosti dělají z modelu IRF 650 velice praktické zařízení, které si svými vlastnostmi určitě získá širokou škálu zákazníků.

Informace o produktu

Technické parametre

Stupeň emisivity 0,1 ~ 1,0
Základní přesnost (±) 2,5 %
Optika 12:1
Rozlišení teploty 0.1 °C
Min. hodnota emisivity 0.1
Základní přesnost měření (+/-) 2.5 °C
Vnější výška 52 mm
Napájení 9 V
Vnější délka 185 mm
Hmotnost 304 g
dosah (max.) 0.9 m
Vnější šířka 110 mm
Doba odezvy 1 s
Teplota (min.) -35 °C
Napájení Baterie 9 V (1x), vč
Max. hodnota emisivity 1.0
Vlastnosti teploměru Pyrometr
Kalibrováno dle Vlastní
Reakční doba 250 ms
Typ měření teploty (kategorie) Infračervený teploměr
Teplota (max.) 650 °C
Voltcraft_irf-650

VOLTCRAFT IRF 650-12DIP

Autor

Conrad tým

Napsat komentář