Již od roku 2008 je nutností vybavit každou novostavbu požárním hlásičem.

Nejvhodnější variantou jsou automatické protipožární varovné systémy. Kdo nově instaluje požární hlásiče, udělá nejlépe, když rovnou použije propojené (zasíťované) řešení.

Propojené (zasíťované) požární hlásiče

I jednoduché modely za méně než 500 Kč nabízejí základní ochranu. Díky lithiovým bateriím s dlouhou životností vykonávají svou službu dlouhá léta a je třeba jen pravidelně kontrolovat jejich funkčnost. Tito osamělí bojovníci jsou stejně inteligentní jako klasická zásuvka nebo objímka. Exempláře, které spolu komunikují bezdrátově, nabízejí vyšší bezpečnost (např. typ Renkforce RF101). Ale jen tehdy, pokud jsou v budově lidé, kteří zaslechnou alarm a zavolají hasiče. Opravdu chytrá ochrana budov však přichází teprve se systémovým řešením. To propojuje detektory kouře s alarmovou centrálou a zapojuje je do domácí řídicí sítě.

Přitom je rozhodující bezdrátový standard: výrobci nabízejí různé detektory kouře pro síťová řešení jako Homematic IP a Devolo Home Control (Amazon Alexa a Google Home). Zapojit lze pouze modely, které se hodí k té které základní stanici. Potom ale detektory kouře dokáží mnohem víc než jen spustit poplach. Stanou se iniciátorem dalších akcí jako např. automatického odblokování únikových dveří. Navíc se zodpovědná osoba dozví okamžitě, když hrozí nebezpečí: funkce posílání zpráv pošle hlášení na chytrý telefon nebo spustí automatické volání.

Hlásič kouře Renkforce, bateriový

renkforce

Bezdrátový detektor kouře HomeMatic

homematic

Bezdrátový detektor kouře Devolo Home Control

devolo
Autor

Průvodce světem techniky a elektroniky

Napsat komentář