Zvažujete pořízení vlastní meteostanice? Nabídka současného trhu je poměrně bohatá. Jak se v ní vyznat a které parametry při nákupu zohlednit?

Co je meteostanice?

Meteostanice je přístroj určený ke zobrazování aktuálních informací o počasí. Většina z nich ale zvládne mnohem víc než vás ujistit, že deštník můžete tentokrát nechat doma, protože pršet nebude. 

Pozor: ne všechno, co je označováno za meteostanici, jí opravdu je. Aby ovšem skutečně o meteostanici šlo, musí obsahovat tlakoměrné čidlo. Jinak se v podstatě jedná pouze o obyčejný teploměr.

Jak meteostanici vhodně vybrat?

Meteostanice dokáže měřit různé hodnoty aktuálního počasí – od teploty přes vlhkost až po tlak. Sloužit tak může čistě k orientačním účelům, propracované modely však udělají radost i amatérským meteorologům.

Aby měla stanice odkud tyto údaje brát, potřebuje prostřednictvím speciálních čidel získat z okolního prostředí příslušná data.  Podle toho, jakým způsobem předpovídají počasí, můžeme tedy meteostanice rozdělit na následující typy:

Meteostanice se systémem Meteotime

Tento typ stanic využívá systém, který vytvořili švýcarští meteorologové – švýcarský úřad pro meteorologii také jejich výsledky vyhodnocuje. Stanice díky dekodéru dokáže zobrazit předpověď pro konkrétní oblast, kde měří. Nepotřebuje připojení k počítači, na druhou stranu ovšem dokáže nabídnout výsledky spíše přibližné.

Meteostanice s měřením barometrického tlaku 

Mezi těmito stanicemi najdeme základní modely, ale i pokročilejší produkty s celou řadou funkcí. Záleží tedy na konkrétních požadavcích, co všechno potřebujeme podrobněji měřit.

Meteostanice s připojením k internetu

Proto, aby mohla fungovat, musí se tyto meteostanice připojit k počítači (nebo mobilu), který má přístup na internet, případně se napojit na Wi-Fi (záleží na konkrétním produktu). Software pak stahuje ze serverů předpověď a údaje pro město, které si nastavíte. Takové zařízení tedy žádné údaje neměří, pouze zobrazuje, co zjistily jiné měřicí stanice.

Protože výrobci přicházejí rok co rok s inovacemi, můžeme se v poslední době setkat také s přístroji, které kombinují jednotlivé kategorie.

Podle čeho se rozhodovat?

Jak stanice měří

Při výběru meteostanice se můžeme řídit poměrně jednoduchým pravidlem: Čím více údajů umí stanice naměřit, tím přesnější výstup se dá očekávat.

Většinu z nás bude na prvním místě zajímat určitě teplota. I pro ni platí obdobná pravidla: čím více údajů a čím přesněji uvedených, tím lépe pro nás. Pro tento typ měření pak platí to, že nejdůležitějšími faktory jsou citlivost, rozsah a samozřejmě též chyba, kterou je měření zatíženo.

Mimo měření teploty vzduchu lze za jakýsi nutný základ považovat ještě měření tlaku a vlhkosti. Pokud toho vaše meteostanice bude umět víc, už to můžeme brát jako určitý nadstandard. Za pokročilé funkce se dají pokládat například úhrn srážek nebo směr a rychlost větru. Řada zařízení má i další funkce, které s předpovědí počasí nesouvisejí – například hodiny nebo budík.

Typ displeje

V tomto směru nás samozřejmě nejvíce zajímá přehlednost a to, jestli je zobrazováno všechno potřebné: záleží tedy hlavně na velikosti displeje. A také samozřejmě na jeho typu. Z hlediska použitých technologií lze displeje rozdělit na:

    •  TFT displeje – docela dobrá volba: široké možnosti nastavení jasu i kontrastu, větší velikost, ale potřebují silnější napájení
    •  LCD displeje – výhodou je nízká spotřeba, ale bez osvětlení v noci nejsou vidět
    •  LED displeje – aktivní svítící displeje, pro které je třeba zajistit síťové napájení, mohou být barevné nebo černobílé
    •  V. A. displeje – další typ displejů, vyznačuje se vysokým kontrastem a kvalitní čitelností

Dosah čidla

Čidla jsou, jak už bylo řečeno, pro meteostanici existenčně nutná, protože jí zajišťují potřebné informace. Klasický drátový typ, u kterého jste byli limitováni délkou drátu, se už proto dnes skoro nepoužívá, preferuje se bezdrátová verze. I u té je nutné dbát na přibližný dosah, nejčastěji to bývá asi 100 metrů. K některým typům si můžete dokoupit i další externí čidla.

Napájení

Napájet se meteostanice dá dvěma způsoby, tak jak je obvyklé – tedy ze sítě nebo z baterií. Baterie se obvykle vyskytují u levnějších modelů. Nasnadě jsou tak výhody i nevýhody: zkrátka si musíte vybrat, jestli chcete měnit baterie a myslet na to, zda je máte po ruce, nebo budete pamatovat na nutnost mít vždy v dosahu elektrickou zásuvku.

Ovládání

Meteostanice obecně patří k přístrojům, které snadno pochopí i naprostý technologický laik. Příliš voleb k nastavování u nich zkrátka není. Přesto se vyplatí si zkusit, jestli vám konkrétní verze vyhovovat bude či nikoli.

Bezdrátová meteostanice Techno Line WS 6750

Tato stanice má bezdrátové čidlo s maximálním dosahem 50 metrů. Mezi základní funkce výrobku patří měření teploty a vlhkosti vzduchu v interiéru i venku a také měření tlaku vzduchu. Generovat umí předpověď v rozmezí 24 až 28 hodin. Zobrazuje též den v týdnu, hodiny a datum. Nevýhodu rozhodně představuje fakt, že u tohoto modelu nejsou dostupná externí čidla, která by umožňovala shromažďovat podrobnější údaje, a čidlo které je součástí balení, je poměrně jednoduché.

Co najdete v krabici – moje dojmy ze stanice

V balení najdete stanici s displejem (určenou k umístění ve vnitřních prostorách), čidlo (určené pro umístění venku) a návod. Stanice je napájena dvěma AA články, čidlo dvěma AAA články. I na čidle najdete malý displej se základními údaji, navíc má na zadní straně k dispozici otvor, který jej umožňuje například zavěsit na venkovní stěnu domu. Hodiny jsou ve stanici řízené rádiovým signálem, změny času a přesnost tedy není být nutné řešit. Celkově si umím představit tuto stanici například v kuchyni malého domku, kde slouží jako hodiny a pomůcka pro rychlý přehled o tom, jak je uvnitř a kolik stupňů je venku, případně jako zařízení do předsíně, kde na první pohled uvidíte, kolik je právě hodin a jak moc se máte dnes obléct. Stanice funguje také jako budík, takže se hodí i na noční stolek do ložnice.

Měřit a sledovat můžete fáze měsíce, teploty (od −20 do + 60°C), tlak vzduchu, vlhkost, čas východu a západu slunce – pro lepší přesnost se doporučuje zanést i nadmořskou výšku příslušného místa. Displej na stanici lze také rozsvítit, takže zjistit aktuální údaje můžete i uprostřed noci a bez toho, abyste ostatní obyvatele domu obtěžovali světlem. Ovládání pomocí šesti tlačítek a propojení s bezdrátovým venkovním čidlem je díky detailnímu českému návodu bezproblémovou záležitostí.

Digitální bezdrátová meteostanice s Wi-Fi Eurochron EFWS 2900

 Stanice s bezdrátovým senzorem má dosah 100 metrů a zvládne mimo teploty měřit vlhkost vzduchu (jak venku, tak i uvnitř), tlak vzduchu, rosný bod a tzv. wind chill (české ekvivalenty „efektivní teplota“ či „pocitová teplota“ se zatím nevžily – jedná se o stav, kdy má na ochlazení vliv mimo samotné teploty i vítr). Počasí předpovídá v horizontu 24 a 48 hodin. Všechny informace snadno zobrazíte díky velmi přehlednému barevnému displeji. Naměřené údaje lze snadno přenášet do smartphonu nebo do tabletu. Stanice je plně bezdrátová, neboť je napájená třemi bateriemi, ale můžete využít i napájení ze sítě. Mezi nadstandardní vybavení patří připojení k Wi-Fi síti.

Co najdete v krabici – moje dojmy ze stanice

To, že se jedná o profesionální zařízení vhodné všude tam, kde potřebujete co nejpřesnější údaje, vám bude jasné hned, když ji vybalíte. Žádná miniaturní čidla, která se mohou vychýlit tím, když kolem nich projde člověk či kočka nebo projede auto – jde o opravdu profesionální meteostanici, podobnou těm, které používá ČHMÚ pro sběr dat o stavu počasí po republice. Stanice je v krabici rozložena a je potřeba ji nejprve sestavit – na to ale není potřeba žádných speciálních nástrojů, stačí v zásadě křížový šroubovák a klíč. Po složení zabere přístroj plochu odhadem 30 x 45 cm a cca 30 cm na výšku, takže se dá snadno umístit například na střechu nebo na plot. Obrovskou výhodou je samozřejmě to, že se údaje přenášejí bezdrátově – deklarovaný dosah 100 m ale platí v ideálních podmínkách, je potřeba myslet na to, že překážky jako zdi, okna nebo dřevo jej mohou o několik procent snížit. Stanice se napájí dvěma AA bateriemi.

Dobře čitelný barevný displej

Barevný displej je velice dobře čitelný a zobrazuje údaje skutečně přehledně, viditelnost je dobrá i z několika metrů a prakticky ze všech úhlů. Díky barevnému provedení je na zobrazené informace výborně vidět za všech světelných podmínek bez potřeby dalšího podsvícení. Velice se mi líbilo zejména to, jak je znázorněno aktuální venkovní počasí a část dne – na první pohled je bez potřeby zkoumání nějakých čísel nebo grafů vidět, jak je venku. Mimo údajů o exteriéru jsou na displeji i údaje o tom, jaká teplota a vlhkost vzduchu jsou v místnosti, kde je umístěn. Pro displej je v balení připraven jednoduchý stojánek. Pokud máte už venkovní stanici sestavenou, ihned po zapnutí displeje se automaticky začne vyhledávat spojení a obě části zařízení se propojí. 

Data evidovaná stanicí jsou skutečně velmi detailní a přesné – od údajů o větru přes přesné množství dešťových srážek až po detailní informace o světle a dlouhodobých trendech. Další možnosti práce se stanicí se otevírají, když si do telefonu stáhnete aplikaci WS View – data pak můžete posílat na některý z meteorologických portálů (např. wunderground.com, weathercloud.net nebo www.metoffice.gov.uk) a zde pak sledovat údaje ze své stanice přes internet.  Dále v mobilní aplikaci najdete další přehledy a údaje o teplotě, tlaku, větru, fázi měsíce nebo vlhkosti. Po prvotním propojení aplikace v mobilu se stanicí se stanice připojí na vaši Wi-Fi síť a stahuje si odtud aktuální čas, datum a aktuální firmware.

Závěrem – který model si vybrat

Eurochron EFWS 2900 zajišťuje svým dosahem skutečně kvalitní přenos signálu. Rovněž disponuje pokročilejšími funkcemi. I když cena je v porovnání s modelem Techno Line WS 6750 vyšší, stále lze tuto stanici ve své třídě považovat za nadprůměrný model s velmi dobrým poměrem ceny a výkonu díky velkému množství funkcí. Naměřená data jsou navíc při srovnání s konkurenčními modely skutečně přesná. Výhodu představuje zejména možnost Wi-Fi připojení. Stanice Eurochron EFWS 2900 je tak vhodná pro nadšené domácí kutily a uspokojí i náročnější uživatele, kteří potřebují vědět naprosto spolehlivě, jaké je počasí a jaká je předpověď pro lokalitu, kde se nacházejí.

Techno Line WS 6750 zase představuje vhodný „startovací“ základ, který dokáže v rámci možností, které mu dává jeho relativně primitivní venkovní čidlo, měřit požadované údaje poměrně spolehlivě. Pokud máte omezený rozpočet, Techno Line WS 6750 je i navzdory popsanému nedostatku stále rozumnou volbou – ovšem spíše pro nenáročné domácí využití a tam, kde nepotřebujete naprostou přesnost.

Autor

Napsat komentář