Při výběru osciloskopu se „utne“ i mistr. Pokud ale sáhne po zbrusu nové řadě MSO5000 od Rigolu, může své rozhodnutí kdykoli změnit. Přesvědčit základní model se dvěma vstupy o tom, že je vlastně tím nejlepším, co daná rodina se čtyřmi analogovými kanály vůbec nabízí, je až podezřele jednoduché.

Ze souhvězdí Fénixe

Jaký produkt byste uvedli na trh ke dvacátému výročí založení firmy? Společnost Rigol Technologies loni v listopadu vsadila na novou skupinu osmibitových digitálních osciloskopů MSO5000. Uživatelům nabízí celkem šest verzí s kmitočtovým záběrem od 70 až do 350 MHz, vzorkovací rychlostí 8 GS/s, až čtyřmi analogovými kanály nebo 16 volitelnými číslicovými vstupy a třeba i pamětí v délce 200 milionů bodů.

Jak se ale vyhnout servisnímu středisku nebo např. rekalibracím, budeme-li chtít cokoli rozšiřovat? Odpovědí se stává jediná společná hardwarová platforma s řadou SW klíčů, kterými jen stačí postupně odemykat. Vynést měřicí techniku až do hvězdných výšin dostala za úkol nová architektura UltraVision II stavějící na čipsetu Phoenix. Jak se to výrobci daří jsme vyzkoušeli na výchozím 70MHz zařízení.

Od „Auto“ až po Zoom

Osciloskopy MSO5074 tvoří spolehlivý základ se čtyřmi vstupy, do kterých se rozhodně vyplatí investovat již při nákupu. Přístroji dominuje 9palcový kapacitní multidotykový displej vytvářející rozumný kompromis mezi zbytečně malými úhlopříčkami a panely, které již svými proporcemi připomínají spíše notebook. Vpravo se pak podařilo vměstnat neuvěřitelných 52 ovládacích prvků. Čtvrtinou z nich bude možné otáčet a ještě přitom stiskem potvrzovat volbu.

Mechanický způsob ovládání by dotykovému rozhraní určitě neměl ustupovat. A to ani v případě, že si na jednotlivé funkce a jejich rozvržení musíte chvíli zvykat. Výrobce vše podřizuje pěti skupinám prvků pro vertikální vychylování, práci na vodorovné ose, spouštění, navigaci a také  hlavní nabídku. Tlačítka vyrábí z gumy a některým dopřává i barevné podsvícení, byť někdy docela křiklavé. Všech sedm funkčních kláves navazujících bezprostředně na displej kromě toho rozpoznáte díky speciálním výstupkům. Kanály jsou od sebe zřetelně odlišené a dostatečný prostor pod panelem zůstal také pro číslicové vstupy, dvojí výstupy 25MHz volitelného generátoru průběhů AWG, USB Host nebo robustní síťový vypínač. Každý konektor BNC sice chrání jednoduchá čepička, ale na piny logického analyzátoru se již bude prášit.

V zadní části stojí za zmínku rozhraní HDMI, USB Device, LAN a také výstup TRIG OUT, který využijete i při testech typu vyhovuje/nevyhovuje. Veškeré konektory jsou díky své poloze a členitému návrhu těla osciloskopu MSO5074 snadno dostupné a svými funkcemi už jen podtrhují přítomnost výkonných procesorů, SoC, pamětí či zákaznických ASIC. Ventilátor se proto nezastaví, ale při práci zase tolik neruší. Přístroj rovněž vyniká svou stabilitou, která však bude vykoupena poněkud větší hmotností.

Sedm přístrojů v jednom

Matice 1024×600 obrazových bodů je dostatečně velká na to, aby přehledně zobrazila i ty nejmenší detaily. Bez dlouhého přemýšlení zde pohodlně ovládnete a přizpůsobíte vše, na co si jen vzpomenete. Systém reaguje docela svižně, jedna nabídka střídá druhou a třeba u průběhů navolíte více než 40 měřených parametrů. O statistických výpočtech a hlubší analýze ani nemluvě. Škoda jen, že v tuto chvíli nelze regulovat i samotné podsvícení displeje. Tak jako v případě jasu mřížky nebo intenzity vykreslovaného signálu, kdy ještě s výhodou sáhnete po multifunkčním knoflíku. Na druhou stranu, využití rozhraní HDMI, myši, prohlížeče a třeba i chytrého telefonu nestojí nic v cestě.

Multifunkce nás doprovází nejen v časové, ale také kmitočtové oblasti. Systém dále nabízí jednoduchý voltmetr s možností akustické výstrahy pro nastavené limity, resp. další podmínky, a nezapomíná ani na funkci čítače, doplněnou o počítadlo náběžných hran. Když na to přijde, analyzuje protokoly a s vertikálním rozlišením 14 bitů vyrobí též vlastní průběhy. V omezeném rozsahu dokonce připomíná možnosti stolního generátoru Rigol DG972, který jsme testovali posledně. Osciloskop MSO5074 je zkrátka skvěle připraven, ale nic nevnucuje. Pouze odemyká a dále roste.

zdroj videa: SaeligCompanyInc

Technické parametry produktu

Displej (druh, velikost, řádky/znaky/rozlišení) LCD
Velikost obrazovky 9 „
Vertikální vychylování 1 mV/dílek – 10 V/dílek
Vstupní impedance 1 MΩ ±1 %
Připojení vstupu AC nebo DC
Napájení 100 – 240 V
Hmotnost 3.5 kg
Kalibrováno dle Bez certifikátu
Vnější šířka 367 mm
Rozhraní (součástky) LAN
USB
Typ (výrobce) MSO5074
Kategorie měření CAT I
Vzorkovací frekvence na kanál 8 GSa/s
Šířka pásma 70 MHz
Počet analogových vstupů 4
Typ/rozlišení displeje 1 024 x 600
Vnější výška 200 mm
Rozlišení 8 Bit
Hloubka paměti na kanál (Mpts) 200 Mpts
Vnější délka 130 mm

Vlastnosti produktu

 • Automatické měření 41 parametrů průběhu signálů; funkce hardwarového měření při plné paměti
 • Řada nástrojů pro dekódování a trigrování sériových protokolů
 • Až 450 000 rámců s hardwarem pracujícím v reálném čase a nepřetržitým záznamem průběhu a funkcí přehrávání
 • 9″ kapacitní multidotykový displej, 256stupňové zobrazení stupňů intenzity
 • Jedinečná nabídka online aktualizací
 • Moderní a filigránsk přesný průmyslový design, snadné ovládání
 • 7 nezávislých přístrojů integrovaných do 1 celku: digitální osciloskop, logický analyzátor, spektrální analyzátor, generátor arbitrárních průběhů signálu, digitální voltmetr, frekvenční čítač, analyzátor protokolů

Rozsah dodávky produktu

 • Základní přístroj
 • Napájecí kabel
 • 4x sonda PVP2350, 350 MHz
 • Ovladač
 • Informace o záruce
 • Kalibrační certifikát
Autor

Honzovi snad elektronika učarovala již v kolíbce. Jen tenkrát netušil, že po vystudování oboru nezůstane pouze u profesionálního vývoje, ale bude nadšeně sledovat i dění okolo sebe a lidskou řečí o všem informovat. Na internetu nebo v tištěných médiích je jako autor podepsán pod stovkami odborných článků. Miluje ostrá jídla a tvrdí, že stejně tak by měly vypadat i hrany signálu. Mezi součástkami by korunoval A/D převodník a pro svou zálibu v měřicí technice spojil své síly též s Conradem. „Víc očí víc vidí“, dodává s jiskrou v jednom z nich.

Napsat komentář