Od laserového dálkoměru obvykle očekáváme to, k čemu byl primárně stvořen – rychlé a pohodlné změření vzdálenosti. Měřič Toolcraft LDM X100 toho však nabízí mnohem víc. Mimo jiné třeba nepřímá měření výšek svislých objektů, výpočty objemu nebo kontinuální záznam s určením maxima a minima. No a samozřejmě také možnost propojení s počítačem. Vše ovládáte několika tlačítky a dotykovým displejem.

Měřič Tooltcraft na první pohled zaujme robustním provedením a rámem z tvrzeného plastu. Výrobce udává odolnost proti pádu ze dvou metrů, což jsme nezkoušeli, ale je zřejmé, že přístroj prostě něco vydrží. Oceňuji také jeho výraznou červenou barvu, na stavbě nebo v dílně jej snadno najdete. Na vrchní straně je velký barevný a dotykový displej a tři tlačítka – měření, zapnutí/vypnutí a zapnutí kamery. Na spodní straně najdete kromě krytu baterií také závit pro uchycení na stativ. Měřič totiž může sloužit třeba jako vodováha, a stativ se rozhodně hodí. Ale o tom dále.

Spousta užitečných funkcí

Vzhledem k široké nabídce funkcí asi budete pro první seznámení s přístrojem muset nahlédnout do manuálu, což byste u běžného laserového dálkoměru asi nečekali. Po zapnutí se měřič ovládá pomocí dotykového displeje. Potáhnutím prstem shora dolů se dostanete do menu Nastavení (jednotky, způsob měření atd.), potáhnutím doprava pak vybíráte funkce. Potáhnutí doleva umožňuje vybrat další způsoby záznamu hodnot – přičítání nebo odčítání – a zapnout nebo vypnout Bluetooth.

K dispozici máte celou řadu různých způsobů měření. Kromě běžné vzdálenosti a výšky k zemi kolmého předmětu je to hlavně možnost měřit vzdálenost dvou bodů – ať už horizontálně nebo vertikálně. Je to dáno tím, že přístroj dokáže zaznamenávat také úhly. Samozřejmostí je rovněž počítání obsahu a objemu z naměřených hodnot. Složitější měření třeba výšek, objemů nebo vzdálenosti dvou bodů jsou velmi snadná. Díky přehledné nápovědě na displeji totiž vždy víte, kterou část trojúhelníku zrovna měříte.

Díky možnosti zaznamenávat úhel sklonu může přístroj sloužit také jako vodováha. Stačí jej umístit na stativ a můžete si třeba na stěnu snadno vynést vodorovné body. Křížový laser to sice nenahradí, ale i tak může být tento způsob použití měřiče užitečný. Přístroj má navíc vestavěnou kameru. Nemusíte se tedy spoléhat na cílový bod laseru, ale zaměřit se přímo na požadovaný objekt nebo značku na něm. Dobře to funguje třeba za ostrého denního světla, kdy je měřicí bod laseru vidět hůře. Naopak za šera kamera moc nefunguje, ale o to lépe je zase vidět laser.

Mohlo by vás zajímat

Akumulátorová kotoučová pila Toolcraft

Duel v dílně: Dremel vs. Proxxon

Horkovzdušná pistole Toolcraft

Propojení s počítačem

Funkce jsou jedna věc, ale to, co z měřiče Toolcraft LDM X100 činí opravdového pomocníka pro každého, kdo potřebuje měřit různé věci v terénu, je datalogger. Přístroj zaznamenává 100 posledních měření, která je pak možné stáhnout pro použití v počítači. Celý proces je přitom nádherně jednoduchý. Stačí jen měřič připojit k počítači pomocí rozhraní USB-C a stáhnout CSV soubor s naměřenými hodnotami. Data jsou v souboru přehledně popsána, takže není problém s nimi dále pracovat.

K přístroji je možné také stáhnout aplikaci pro systémy Android a iOS. Ta umožňuje například kreslit jednoduché výkresy podobně jako v Autocadu, a zaznamenávat do nich rovnou i naměřené hodnoty. Výsledek je pak možné třeba exportovat ve formátu DWG pro použití v „opravdovém“ CAD programu v počítači. Aplikace umožňuje také vytvořit tabulku a tu pak exportovat ve formátu PDF, nebo vyfotit objekt, který je pak možné „orýsovat“ a změřit. Aplikace s měřičem komunikuje pomocí Bluetooth a její použití dává smysl asi hlavně na tabletech.

Celkově je měřič příkladem chytrého zařízení, které díky vestavěnému loggeru může výrazně usnadnit život třeba řemeslníkům, architektům, interiérovým návrhářům a všem, kdo potřebují měřit vzdálenosti a rozměry přímo na místě. Aplikace pro mobily a tablety je už spíš jen takovou třešničkou na dortu pro nadšence. Součástí balení je kromě samotného přístroje také pouzdro, manuál a krátký USB-C kabel.

Laserový dálkoměr Toolcraft LDM X100 v kostce:

  • Dálkoměr má vestavěný logger s možností stažení dat CSV
  • Možnost měření sklonu
  • Nepřímá měření pomocí trigonometrie
  • Kontinuální měření se záznamem maxima a minima
  • Výpočet obsahu a objemu
  • Barevný dotykový displej
  • Vestavěná kamera pro zaměření cíle
  • Rozhraní USB-C (dobíjí akumulátor) a Bluetooth
  • Rozsah měření: 0,2 – 100 m
  • Přesnost: 2 mm 

Značka Toolcraft nabízí produkty určené pro soukromé zákazníky, řemeslníky i průmyslové podniky. Nabízený sortiment reflektuje aktuální požadavky na kvalitu a zpracování. Neustále se rozšiřuje o další a další výrobky tak, aby vyhověl veškerým obchodním poptávkám. Toolcraft svým zákazníkům garantuje perfektní kvalitu při zachování výhodných cenových hladin.

Prohlédnout produkty značky Toolcraft»

Autor

Již několik let popularizuji stavební technologie a využití obnovitelných zdrojů energie v domácnosti. Související produkty rád testuji ve svém domě na jihovýchodní Moravě. Nejvíce mě zajímá solární technika, ruční nářadí jakéhokoli typu a nejrůznější prvky chytré domácnosti.

Napsat komentář