Neuplyne snad ani týden, abychom to neslyšeli z televize či rádia, nečetli v novinách nebo na toto téma nepadla řeč v práci či hospodě: vody je málo, zahrádky jsou suché, pořádně nezaprší, Česko vysychá … ano, bohužel to tak je, ale pro chytré zahrádkáře to neznamená nic jiného než na to jít chytře.

Efektivnější a rychlejší pěstování

Nejdřív máte na zahradě záhony, na kterých se rozhodnete pěstovat vlastní zeleninu, pro své děti a taky pro sebe. Vodu na zalévání berete ze sudů nebo ze studny, tak je to přece ideální, protože to vlastně nic nestojí. Chvíli se tak fungovat dá, než zjistíte, že během vaší dovolené vám zahradu nikdo nezalije a ono je v Čechách zrovna stejné parno jako v Chorvatsku, a tak zatímco se vy osvěžujete u moře, zelenina na vaší zahrádce usychá – ten týden to fakt bez pravidelné zálivky nevydržela.

Poučíte se z chyb a postavíte skleník, který znamená efektivnější a rychlejší pěstování, těch pár konví denně určitě zvládnete vy nebo manželka, případně i děti mohou mít o zábavu postaráno.

Sklaeník
Automatizované zavlažování u Vás doma

Automatizace při zavlažování skleníku? Proč ne!

Jenže tento skvělý plán nějak neklapne. Děti nad čerstvou kedlubnou ohrnujou nos a raději jezdí na kole, manželka má jinou práci či záliby a vy už konečně víte, co znamená tahat vodu v konvích – minimálně ráno a večer.

Žijeme v době, kdy se automatizace a digitalizace skloňuje zprava zleva od výroby sušenek po železniční dopravu, tak proč si nezautomatizovat i zavlažování skleníku? Nejde o žádné složité řešení, stačí jednoduchá, leč spolehlivá řídící jednotka a digitální průtokoměr – to aby byla pod kontrolou i spotřeba vody, která ve většině měst a obcí rok od roku zdražuje.

Instalace řešení na obrázku zabrala cca 30 minut, včetně doplnění sestavy o kulový ventil kvůli zimnímu provozu – tento skleník je napojen na zahradní větev pitné vody, kterou je nutné na podzim kvůli mrazům vypustit.

Co je potřeba pro to, abyste už nemuseli tahat konve s vodou a zároveň vše měli pod kontrolou?

A pokud pro zalévání vodou ze sudu používáte čerpadlo a hadici, zvažte také využití digitálního průtokoměru s LCD – budete minimálně vědět, kolik vody ten strom či záhon s jahodama dostal…

Galerie fotek:

Autor

Průvodce světem techniky a elektroniky

Napsat komentář