Některé věci by měly z nejrůznějších důvodů zůstat lidským očím skryté. Pokud se k nim přesto rozhodnete dostat na vlastní pěst, můžete rychle narazit. Proč ale používat hrubou sílu, když moderní technika nabízí lepší řešení?

Stačí 8 mm

Svět pohyblivých obrázků se s „osmi milimetry“ skvěle doplňuje. V případě endoskopu BS-350XIPSD na léty prověřenou tradici navázala i společnost Voltcraft. Jen místo pásku budeme raději otáčet flexibilním husím krkem a pod číslicí z mezititulku si představíme spíše výsledný průměr sondy. Miniaturní kameru v základu vyšleme až na vzdálenost necelého metru a ještě jí k tomu posvítíme čtyřmi LED. K pohodlnému úchopu zobrazovacího zařízení s krytím IP64 přispívá jak samotné držadlo, tak i členité boční hrany okolo displeje. A díky výklopnému očku jej také bude možné snadno zavěsit, příp. vybavit poutkem.

Výprava za poznáním a novými objevy začíná vložením čtyř baterií typu AA. TFT panel s úhlopříčkou 2,7 palce pro běžnou práci naprosto vyhovuje a pokud jej nemusíme sledovat převážně z podhledu, nezklame ani svými pozorovacími úhly. Při ovládání veškerých funkcí si vystačíme s pouhými pěti tlačítky, která potěší nejen svým tužším chodem, ale i zřetelným sepnutím kontaktu.

Hlavní nabídka obsahuje pouze nejnutnější volby nebo nastavení a nemá potřebu cokoli komplikovat. Svůj německý původ však výrobce nezapírá ani zde. Hned v úvodu tak pravděpodobně začneme změnou jazyka. Relativně nižší jas displeje není v interiéru vůbec na škodu. Šetří oči, stejně jako baterii. Zamrzí jen, že intenzitu nelze nijak ovlivnit, a příležitost zde nedostala ani automatika. Na přímém slunci toho moc neuvidíme a nepomůže ani jednoduchá stříška, která má displej spíše chránit během pádu. Pochvalu si každopádně zaslouží gumová krytka společného prostoru pro rozhraní USB a paměťovou kartu. S přístrojem je pevně spjata a kromě toho skvěle kopíruje „vlnící se“ boky.

Kovem neurazíš

Spoj mezi hlavní jednotkou endoskopu a průzkumnou kamerovou částí zajišťuje odolný kovový konektor s vymezovacím kolíkem. Ručním dotažením závitu navíc vytváříme robustní uchycení, které se bude při práci s tužším husím krkem nepochybně hodit. Pravda, našly by se aplikace, pro které je horší poddajnost přívodu spolu s poloměrem zahnutí větším než 4,5 cm spíše na obtíž. Na druhou stranu, pokud by sonda jen bezvládně visela, zastavila by ji hned první překážka. Hlavu kamery v délce 52 mm výrobce dále vybavil vodicí drážkou sloužící k připevnění některého ze tří nástavců – magnetu, háčku a také zrcátka, které je oproti fotografii v dokumentaci o poznání kratší. S jejich plastovým kroužkem se manipuluje snadno, ale z hlediska výdrže již vznikají pochybnosti.

Systém vykreslující v matici 640 x 480 bodů vůbec nerozlišuje mezi tím, co je na snímku nahoře, nebo zase dole. Nabídne však otočení obrazu o 180°, volitelnou frekvenci do 30 fps, až čtyřnásobné digitální přiblížení a v šesti krocích také možnost nasvícení scény. Osvětlení je aktivní hned po zapnutí přístroje, ale informaci o zvolené úrovni na displeji nikde nenajdeme. Často se tak stává, že diody svítí, sonda hřeje a my o tom ani nevíme. Voltcraft důsledně odděluje zvolený režim videokamery (DVR) od výchozího nastavení fotoaparátu (Camera). Během prohlížení se tak nepletou soubory s příponou avi a jpg. Fotografie se načítají rychle a příliš nezdržuje ani postupné procházení videa. Stačí však jediný vstup do menu a přístroj si opět prosadí práci se statickými obrázky.

Samostatná kategorie

Označení BS-350XIPSD sice vypadá krkolomně, ale práce se zařízením je přitom velmi jednoduchá. Stejně jako kopírování souborů s „vyraženým“ datem a časem pořízení rovnou do počítače. Kamera ostří rychle, osvětlení lze stáhnout, aby nehrozil vznik „přepalů“ a s trochou cviku vše dokonce zabalíme do polstrovaného plastového kufříku. Snad i ten nejlevnější telefon dnes fotí líp. Ale funkcím endoskopu může jen tiše závidět.

Technické parametry produktu

Typ endoskopu (kategorie) Endoskop
Ø sondy 8 mm
Délka sondy 88 cm
Vlastnosti endoskopu Vodotěsné
Výměnná sonda s kamerou
Slot na SD kartu
Obrazová funkce
Digitální zoom
Otáčení obrazu
Videofunkce
Volitelné prodloužení
LED osvětlení
Rozlišení displeje 960 x 240 px
Rozlišení kamery 648 x 480 px
Zaostřování Automatické
Zoom (digitální) 4 x
Krytí IP64
Napájení 4x baterie AA
Zorné pole 54 °
Zdroj světla 4x bílá LED dioda
Radius ohybu (max.) 50 mm
Hmotnost 350 g
Vnější délka 47 mm
Vnější šířka 84 mm
Vnější výška 236 mm

Vlastnosti produktu

 • Částečně flexibilní husí krk
 • Ruční přístroj odolný proti stříkající vodě (IP64), vodotěsná kamerová sonda (IP67)
 • Vyměnitelná kamerová sonda
 • Stmívatelné světlo kamery se 4 LED diodami
 • Barevný TFT monitor
 • Ergonomická, protiskluzová rukojeť
 • Integrovaný slot pro paměťovou kartu microSD

Rozsah dodávky produktu

 • Endoskop
 • Sonda s kamerou
 • Nástavce s magnetem, háčkem a zrcátkem
 • Kufřík pro uložení
 • USB kabel
voltcraft

Voltcraft® již přes 35 let přináší hlavně firemní klientele inovativní a kvalitní výrobky primárně z oblasti měřicí techniky. Profesionálové i domácí kutilové oceňují především široký sortiment a vynikající kvalitu výrobků. Voltcraft® nabízí technologie nejvyšší úrovně a výborný poměr cena výkon. 

Prohlédnout produkty značky Voltcraft »

Autor

Honzovi snad elektronika učarovala již v kolíbce. Jen tenkrát netušil, že po vystudování oboru nezůstane pouze u profesionálního vývoje, ale bude nadšeně sledovat i dění okolo sebe a lidskou řečí o všem informovat. Na internetu nebo v tištěných médiích je jako autor podepsán pod stovkami odborných článků. Miluje ostrá jídla a tvrdí, že stejně tak by měly vypadat i hrany signálu. Mezi součástkami by korunoval A/D převodník a pro svou zálibu v měřicí technice spojil své síly též s Conradem. „Víc očí víc vidí“, dodává s jiskrou v jednom z nich.

1 Komentář

 1. výtvarné výrobky jen tak pokračovat ve vývoji těchto výrobků něco z toho používám a jsem maximálně spokojen moc děkuji že něco takového je na trhu

Napsat komentář