Toolcraft TO-LMD X60 vs. Leica Geosystems Disto D810 touch

Na první pohled jsou si opravdu docela podobné, ale ve skutečnosti je mezi nimi rozdíl asi jako mezi tzv. chytrým a obyčejným mobilním telefonem. Toto srovnání jsem zvolil schválně – i proto, že oba dálkoměry připomínají tlačítkové mobily, ale hlavně kvůli tomu, že jeden z nich má dotykový displej.

Testované produkty:

Laserový měřič vzdálenosti

Leica Geosystems Disto D810 touch Set

Laserový měřič vzdálenosti

TOOLCRAFT TO-LMD X60, max. rozsah 60 m

David a Goliáš?

Dovolte mi tedy představit na jedné straně cenově dostupný přístroj Toolcraft LDM X60 a na straně druhé špičku v oboru Leica Geosystems Disto D810 touch v sadě s příslušenstvím. Druhý jmenovaný stojí zhruba desetkrát tolik, co ten první. Jak je to možné, když s oběma změříte vzdálenost ode zdi ke zdi docela stejně, oba mají krytí IP54 a jsou černo-červené? Začíná to zdánlivými detaily, třeba že Leica má poloviční odchylku přesnosti měření a více než trojnásobný dosah měření, a končí to neporovnatelnou technickou vyspělostí.

Toolcraft LDM X60 je kvalitní a odolný přístroj, který ve srovnání s běžnými dálkoměry nabídne spoustu užitečných funkcí. Vypíchnu skvěle čitelný černobílý displej, mechanickou odolnost, čidlo náklonu nebo možnost použití běžných NiMH akumulátorů, které můžete nabíjet přímo v přístroji přes moderní rozhraní USB-C. A dokonce jde přístroj napájet pouze přes kabel i bez baterií. Použití čidla náklonu, které je dnes v každém smartphonu, významně rozšiřuje možnosti laserového dálkoměru při tzv. nepřímém měření, ale zvyšuje také přesnost u přímého měření. Díky stativovému závitu můžete dálkoměr připevnit třeba na tripod. Dosah 60 metrů a přesnost plus/minus 2 milimetry je dostačující pro většinu běžných měření v interiéru i exteriéru.

Dosah měření až 200m

Kdo ale někdy měřil běžným laserovým dálkoměrem venku za plného světla na delší vzdálenost, rychle narazil na limity této techniky. Proto dosah měření 200 metrů udávaný u přístroje Disto 810 zní jako sci-fi. Nejde o dosah jako takový, ale zkuste si v té dálce hledat zaměřovací bod. Leica coby lídr oboru na to šla od lesa – přístroj vybavila digitální kamerou. V místě, kam se promítá laserový paprsek, je na snímaném obrazu zaměřovací kříž, takže víte, kam míříte, aniž byste stopu laserového paprsku viděli. Tomu říkám nápad za milion!

No a když už je v dálkoměru kamera, dají se díky tomu dělat další úžasné věci. Tak třeba měřit průměr kulatých či válcových předmětů nebo určit rozměry předmětů na fotografii. S tímto dálkoměrem se dá měřit prakticky cokoli, naplno ho využijí stavaři a konstruktéři. Za zmínku stojí také integrovaný kompas. Disto 810 touch se chlubí světovým prvenstvím v použití dotykového displeje pro rychlé a intuitivní ovládání. Pokud ale rádi pracujete v rukavicích, jsou tu pro vás i klasická tlačítka.

Přístroj má vestavěný lithiový akumulátor a protokol Bluetooth Smart pro přenos dat do počítače nebo smartphonu. Používat můžete také bezplatné programy řady Disto nebo další aplikace pro různé platformy. Plně využít všech vlastností přístroje můžete jen spolu se stativem a adaptérem s mikroposuvem, které jsou součástí tohoto setu. Je vidět, že u dálkoměru Leica Disto 810 touch neplatíte jen značku, ale především technickou vyspělost, nápadité řešení a praktické schopnosti. Dokážete s ním prostě věci, které s jinými přístroji ne. A navíc je velmi přesný a uživatelsky přívětivý.

Naproti tomu nárokům většiny uživatelů vyhoví Toolcraft LDM X60 za zlomek ceny.

Autor

Hobbymaster

Napsat komentář