Testované produkty:

Bezdrátová centrála Access Point

Bezdrátový vypínač HmIP-WRC6

Bezdrátové ovládání HmIP-RC8

Bezdrátové spínač/vypínač

Bezdrát. ovladač pohonu žaluzií FBL

Bezdrátový spínač rolet FROLL

Bezdrát. ovladač pohonu žaluzií BBL

Bezdrátový spínač rolet BROLL

Dobrý den, jmenuji se Tomáš Krásenský a ve videu o smart home systému Homematic IP jsem vám slíbil, že se budu podrobně zabývat detaily jednotlivých produktů v samostatných videích. Tohle je jedno z nich a věnuje se ovládání stínicí techniky.

Ovládání rolet, markýz a žaluzií patří mezi typické funkce systémů smart home. Nabízí je proto i Homematic IP, díky němuž můžete všechny připojené jednotky ovládat z pohodlí svého křesla či z jakéhokoli vzdáleného místa prostřednictvím internetu. Provoz můžete také automatizovat pomocí časových schémat nebo v závislosti na jiných parametrech, například teplotě.  

Právě rolety a žaluzie s motorovým pohonem můžete mít díky Homematicu IP pod kontrolou, ať jste kdekoli. Jejich spouštění a vytahování, případně naklápění lamel lze provádět v reálném čase, nebo si můžete vytvořit vlastní podmínky pro automatické spouštění programu. Příkazy je možné spínacím členům dávat z různých tlačítkových ovladačů nebo z aplikace, která zajišťuje obsluhu chytré domácnosti neboli smart home.

Velkou výhodou systému Homematic IP je bezdrátové propojení komponentů. Spínače a ovladače tudíž fyzicky propojíte pouze s pohonem rolety či žaluzie, není třeba dělat dodatečné rozvody silových ani datových kabelů. Spínače pohonů jsou vhodné pro všechny běžné trubkové motory o příkonu do 500 W.

Spínače a ovladače se vyrábějí ve dvou provedeních, obě se montují do instalačních krabic. V jednom případě jde o kompaktní provedení pro jednoduchou montáž do instalačních krabic pod omítku nebo do rozbočovacích krabic na omítku, jednotka je v krabici schovaná. Druhé provedení je určené pro montáž do krabice pod omítku s použitím kolébkového vypínače. Tyto ovladače lze integrovat do stávajících řad spínačů předních výrobců pomocí adaptérů Homematic IP, abyste sjednotili vzhled se stávajícími kolébkovými vypínači.  

V aplikaci si můžete nastavit týdenní profily s časově řízeným vytahováním a spouštění rolet nebo markýz či sklápěním lamel žaluzií. Využít můžete také komfort ovládání v závislosti na východu a západu slunce. Ve spolupráci s dalšími komponenty se například venkovní rolety mohou automaticky stahovat před bouřkou. Ovládání rolet, markýz a žaluzií je možné přes aplikaci Homematic IP, dálkovým ovladačem, hlasem a případně také kolébkovým vypínačem.  

Na závěr bych rád trochu odbočil k novým produktům, které se žaluziemi nesouvisejí. Systém Homematic IP se stále rozšiřuje o nové komponenty a za zmínku podle mě stojí třeba bezdrátové ovládání garážových vrat. Umožňuje jejich otvírání, zavírání a zastavení ve spojení s pohony garážových vrat a nahrazuje běžná tlačítka inteligentně řízeným řešením. Stejně jako všechny komponenty Homematic IP jej lze řídit pomocí nástěnného či dálkového ovladače nebo přes aplikaci.   

Pokud vás zajímají i další oblasti využití systému Homematic IP pro chytré řízení domácnosti, podívejte se na další videa, která se týkají zabezpečení, vytápění či ovládání osvětlení.

Autor

Hobbymaster

Napsat komentář