Určení a funkce „smart home“ systému

Smart Home systém Homematic řeší dva okruhy činností. Je to zaprvé řízení energií s cílem minimalizovat jejich spotřebu při maximalizaci komfortu bydlení a zadruhé je to zabezpečení objektu.

 

Více o systému Homematic IP se dozvíte v našem videu

Autor videa: Tomáš Krásenský

a) řízení energií

Smart Home systém Homematic IP

 

 b) zabezpečení nemovitosti

Smart Home systém Homematic IP

 

Mějte vše pod kontrolou

Smart Home systémy umožňují kontrolu a ovládání vašeho domu, kanceláře či rekreačního objektu na dálku přes aplikaci ve vašem smartphonu. Můžete ovládat spotřebiče, světla. Máte informaci o stavu dveří, oken, průchodu zónami hlídanými PIR senzory, je možné do systému zapojit i detektory kouře. Mohou monitorovat teplotu, vlhkost, směr a rychlost větru, množství CO2 nebo UV záření.

Jako příklad takového smart home systému jsme vybrali komplexní systém „HOMEMATIC IP“ od společnosti EQ-3 AG, který mapuje všechny 3 základní okruhy činnosti a integruje je v jedné aplikaci v mobilu.

Ovládejte jednoduše přes mobil nebo tablet

Přesto je aplikace systému Homematic IP v podstatě jednoduchá. Potřebujete smartphone s podporou Bluetooth 4.0, se systémem Android 4.3 a vyšší nebo Apple s iOS 8.0 a vyšší. V objektu musí být k dispozici síti LAN, aby přístupový bod bylo možné připojit k internetu.

Nejprve si stáhnete aplikaci „HOMEMATIC IP“, do mobilu, instalujete a spustíte. Aplikace vás pak sama provede každým krokem instalace systému „HOMEMATIC IP“. Druhým krokem je připojení přístupového bodu. Poté postupně připojíte čidla či zásuvky a dle potřeb vaší aplikace je rovnou přiřadíte do konkrétních místností.

U některých zařízení pak i určíte i konkrétní činnost, např. PIR senzor může sloužit buď k ovládání osvětlení nebo markýzy v energetickém okruhu a nebo je určen k zabezpečení zóny a to už je bezpečnostní okruh. Napárovaná a nastavená čidla pak rozmístíte v objektu na jejich pracovní pozice.

A je to! Od této chvíle máte k dispozici v mobilu informace o teplotě, energii, zabezpečení a klimatu ve vašem objektu.

Prvky systému „HOMEMATIC IP“

IP přístupový bod (Access Point) Homematic IP HMIP-HAP

 IP přístupový bod (Access Point) Homematic IP HMIP-HAP

Přístupový bod (Access Point) je základním stavebním kamenem systému, zprostředkuje spojení čidel a akčních členů s Homematic IP cloudem, ke kterému se připojujete aplikací ve smartphonu. AP se připojuje LAN kabelem k routeru.

IP přístupový bod (Access Point) Homematic IP HMIP-HAP

Bezdrátová spínací a měřicí zásuvka Homematic IP HMIP-PSM

Bezdrátově ovládaná zásuvka s funkcí měření výkonu umožňuje spínat, vypínat a měřit spotřebu připojeného zařízení přes aplikaci ve smartphonu.

Bezdrátový dveřní, okenní kontakt Homematic IP HMIP-SWDO

 Bezdrátový dveřní, okenní kontakt Homematic IP HMIP-SWDO

Bezdrátový magnetický senzor přenáší informaci o stavu hlídaných dveří či oken (otevřeno/zavřeno) do smartphonu.

Bezdrátový kontakt okenní kliky Homematic IP HmIP-SRH

 Bezdrátový kontakt okenní kliky Homematic IP HmIP-SRH

Bezdrátový senzor přenáší informaci o poloze okenní kliky do smartphonu.

Bezdrátový detektor kouře Homematic IP HmIP-SWSD

Bezdrátový detektor kouře Homematic IP HmIP-SWSD

Bezdrátový snímač kouře jednak spustí hlasitý alarm při výskytu kouře v hlídaném objektu, jednat tuto informaci předá na váš smartphone.

Bezdrátová bezpečnostní siréna Homematic IP HmIP-ASIR

Bezdrátová bezpečnostní siréna Homematic IP HmIP-ASIR

Bezdrátová siréna s hlasitostí ≥ 90 dB ve vzdálenosti 1 m a s červeně svítící LED pro signalizaci alarmu v hlídaném objektu. Je určena pro vnitřní použití (IP20).

Venkovní bezdrátový detektor pohybu Homematic IP HmIP SMI

Venkovní bezdrátový detektor pohybu Homematic IP HmIP SMI

Bezdrátový senzor pohybu pro vnitřní použití (IP20) s PIR čidlem monitoruje průchod osob hlídanou zónou, přenese tuto informaci na váš smartphone a aplikace vyhodnotí intenzitu pohybu v hlídané zóně v čase. Další možné využití je pro automatické zapínání osvětlení. Funkce každého jednotlivého PIR čidla je definována v aplikaci, přes kterou se systém konfiguruje.

Bezdrátový detektor pohybu Homematic IP HmIP SMI

Bezdrátový detektor pohybu Homematic IP HmIP SMI

Bezdrátový senzor pohybu pro venkovní použití (IP44) s PIR čidlem monitoruje průchod osob hlídanou zónou, přenese tuto informaci na váš smartphone a aplikace vyhodnotí intenzitu pohybu v hlídané zóně v čase. Další možné využití je pro automatické zapínání osvětlení. Funkce každého jednotlivého PIR čidla je definována v aplikaci, přes kterou se systém konfiguruje.

Bezdrátový nástěnný termostat Homematic IP HmIP-BWTH24

Bezdrátový nástěnný termostat Homematic IP HmIP-BWTH24

Bezdrátový nástěnný termostat je určen pro automatickou regulaci teploty v místnosti, kde může ovládat elektrické vytápění, řídit termostatické hlavice nebo regulátor podlahového vytápění. Inteligentní řešení nabízí až tři individuálně nastavitelné topné, a další tři volně nastavitelné ochlazovací profily vždy až se 6 topnými fázemi, a také 13 spínacími časy denně. Pomocí ovládacího kolečka nástěnného termostatu Homematic IP se spínacím výstupem lze nastavit požadovanou teplotu minimálně o 0,5 °C. Vzdáleně lze teplotu kontrolovat i nastavovat profily přes aplikaci ve smartphonu.

Bezdrátová termostatická hlavice na radiátor Homematic IP HMIP-eTRV

 

Bezdrátová termostatická hlavice na radiátor Homematic IP HMIP-eTRV

Tato bezdrátová termostatická hlavice je součástí systému Homematic IP díky kterému jí můžete jednoduše ovládat prostřednictvím aplikace ve vašem mobilním zařízení. Konfigurovat můžete celkem 6 vytápěcích programů v každém ze 3 uživatelských profilů. Termostatická hlavice musí být nakonfigurována v aplikaci Homematic IP pro konkrétní místnost ke spolupráci s okenními kontakty, nástěnným termostatem, který umožňuje přesné měření teploty a export těchto dat zpět do hlavice. Celý systém pak disponuje velmi inteligentní funkcí optimalizace vytápění konkrétní místnosti a celého objektu.

Bezdrátový spínací akční člen a měřič Homematic IP HmIP-FSM

Bezdrátový spínací akční člen a měřič Homematic IP HmIP-FSM

Bezdrátově ovládané spínací relé s funkcí měření výkonu umožňuje spínat, vypínat a měřit spotřebu připojeného zařízení v systému Homematic IP přes aplikaci ve smartphonu.

Bezdrátové ovládání podlahového vytápění Homematic IP HmIP-FAL230-C6

 

Bezdrátové ovládání podlahového vytápění Homematic IP HmIP-FAL230-C6

Regulátor podlahového vytápění se 6 topnými zónami nabízí pohodlné ovládání podlahového vytápění. Umožňuje Individuální řízení teploty v místnostech řízením topných čerpadel (přes přídavné spínací relé). Automaticky zajišťuje kontinuální tok topné vody a tím zajišťuje konstantní a efektivní využití ústředního vytápění. Pro ovládání kotlů nebo přepínáním mezi topením a chlazením lze připojit k zařízení IP Multi Multi IO.
*) Pozn.: vyrábí se i 24V verze: Homematic IP HmIP-FAL24-C6. Flexibilní aplikace umožňuje samostatný provoz ve spojení s Homematic IP nástěnným termostatem nebo provoz přes Homematic IP Access Point a aplikaci Homematic IP.

Bezdrátový vypínač Homematic IP HMIP-WRC2

 

Bezdrátový vypínač Homematic IP HMIP-WRC2

Bezdrátový nástěnný vypínač k ovládání zásuvek nebo osvětlení v systému Homematic.

Bezdrátový multifunkční vypínač Homematic IP HmIP-WRC6

 

Bezdrátový multifunkční vypínač Homematic IP HmIP-WRC6

Bezdrátový nástěnný vícefunkční vypínač k ovládání zásuvek, žaluzií, osvětlení nebo k zapínání Eco módu v systému Homematic. Konkrétní funkce se opět přiřadí v aplikaci Homematic IP na smartphonu.

Bezdrátový multi IO box Homematic IP HmIP-MIOB

Bezdrátový multi IO box Homematic IP HmIP-MIOB

Bezdrátová jednotka vstupů a výstupů pro interakci systému Homemeatic IP s okolím nebo s dalšími smart home systémy. IO jednotka Homematic IP HmIP-MIOB má 2 spínací reléové výstupy, 1 analogový výstup signálu 0-10V a 2 digitální vstupy.

Bezdrátový spínač žaluzií Homematic IP HmIP-FROLL

 

Bezdrátový spínač žaluzií Homematic IP HmIP-FROLL

Bezdrátově ovládané spínací relé pro ovládání pohonu žaluzií či markýz.

Zhodnocení

Systém HOMEMATIC IP je jedním ze smart home systémů, které začínají být uživatelsky přívětivé a cenově dostupné v souvislosti s dostupností potřebné mobilní technologie.
Jeho předností je jednoduchá instalace, intuitivní nastavení jednotlivých prvků systému v aplikaci a možnost systém postupně upgradovat a restrukturalizovat v souladu s měnícími se potřebami, ale také moderní design jednotlivých čidel.

Řada prvků Homematic IP se dále rozšiřuje o nové senzory (např. pro meteorologii) i akčních členů (např. řízené stmívače pro osvětlení), které teprve budou začleněny do sortimentu Conrad Electronic.
Jak je vidět z přehledu základních komponentů systému Homematic IP, je z čeho vybírat. Pro začátek se tak volba komponentů a návrh struktury může zdát složitá. Proto výrobce připravil základní sady, které vám usnadní start se systémem Homematic IP:

Sada bezdrátového termostatu HomeMatic IP HmIP-SK1

Bezpečnostní sada do domu HomeMatic IP Plus HmIP-SK3

Startovací sada detektoru/ů kouře HomeMatic IP HmIP-SK4

Sada pro chytré vytápění domácnosti Homematic IP

Autor

Conrad tým

4 komentáře

 1. Nebylo by špatné článek doplnit všemi relevantními informacemi. Tj. mimochodem i to, že takto jak je popsáno tj. je výhradně cloudový systém, se všemi nectnostmi a který bez Internet konektivity není zcela funkční (přístup přes aplikaci atd.).

  Nicméně to má eQ-3 již nějakou dobu pořešené a dá se obejít tím, že se nové Homematic IP prvky umí integrovat i do klasického Homematic prostředí, a párovat s CCU2 (příp. novou CCU3) jednotkou (s aktualizovaným FW). Poté lze IP komponenty používat i necloudově, tzn. i v režimu offline.

  • Dobrý den, pane Adamče,

   podle nových informací již by měl tento systém fungovat i bez připojení k internetu. Máme v plánu celý systém znovu otestovat a vytvořit k tomu nové video či článek. Sledujte proto náš blog i nadále.
   V každém případě děkujeme za Váš komentář a postřeh.
   Přejeme hezký den.

   • Dobrý den,
    chtěl jsem se zeptat, zdali již došlo k avizovanému novému testování. Systém se mi velice libí, ale pokud by jeho funkce byla závislá na připojení k internetu, tak mi to přijde nepraktické.
    Děkuji za info Bouřil

    • Vážený pane Bouřile, systém testuji již déle než rok, a chování při nedostupnosti Internetu Vám mohu popsat. Obecně vše funguje i bez internetu, komunikace probíhá mezi centrální jednotkou a periferiemi napřímo, internet je ale potřeba kvůli ovládání. U zabezpečení je ale poměrně nově volba úrovně Pro. Pak i při nedostupnosti internetu dojde ke spuštění sirény, ale protože nebude fungovat přenos dat přes internet, nedozví se to aplikace ve Vašem mobilu (detaily ve videu https://www.youtube.com/watch?v=mLsUXErune4). Pokud byste chtěl jakékoli doplňující informace, obraťte se přímo na mě. Děkuji.

     S pozdravem,
     Tomáš Krásenský

Napsat komentář