Určení a funkce „smart home“ systému

Smart Home systém Homematic řeší dva okruhy činností. Je to zaprvé řízení energií s cílem minimalizovat jejich spotřebu při maximalizaci komfortu bydlení a zadruhé je to zabezpečení objektu.

 

Více o systému Homematic IP se dozvíte v našem videu

Autor videa: Tomáš Krásenský

a) řízení energií

 

 b) zabezpečení nemovitosti

 

 

Mějte vše pod kontrolou

Smart Home systémy umožňují kontrolu a ovládání vašeho domu, kanceláře či rekreačního objektu na dálku přes aplikaci ve vašem smartphonu. Můžete ovládat spotřebiče, světla. Máte informaci o stavu dveří, oken, průchodu zónami hlídanými PIR senzory, je možné do systému zapojit i detektory kouře. Mohou monitorovat teplotu, vlhkost, směr a rychlost větru, množství CO2 nebo UV záření.

Jako příklad takového smart home systému jsme vybrali komplexní systém „HOMEMATIC IP“ od společnosti EQ-3 AG, který mapuje všechny 3 základní okruhy činnosti a integruje je v jedné aplikaci v mobilu.

Ovládejte jednoduše přes mobil nebo tablet

Přesto je aplikace systému Homematic IP v podstatě jednoduchá. Potřebujete smartphone s podporou Bluetooth 4.0, se systémem Android 4.3 a vyšší nebo Apple s iOS 8.0 a vyšší. V objektu musí být k dispozici síti LAN, aby přístupový bod bylo možné připojit k internetu.

Nejprve si stáhnete aplikaci „HOMEMATIC IP“, do mobilu, instalujete a spustíte. Aplikace vás pak sama provede každým krokem instalace systému „HOMEMATIC IP“. Druhým krokem je připojení přístupového bodu. Poté postupně připojíte čidla či zásuvky a dle potřeb vaší aplikace je rovnou přiřadíte do konkrétních místností.

U některých zařízení pak i určíte i konkrétní činnost, např. PIR senzor může sloužit buď k ovládání osvětlení nebo markýzy v energetickém okruhu a nebo je určen k zabezpečení zóny a to už je bezpečnostní okruh. Napárovaná a nastavená čidla pak rozmístíte v objektu na jejich pracovní pozice.

A je to! Od této chvíle máte k dispozici v mobilu informace o teplotě, energii, zabezpečení a klimatu ve vašem objektu.

Prvky systému „HOMEMATIC IP“

 IP přístupový bod (Access Point) Homematic IP HMIP-HAP

Přístupový bod (Access Point) je základním stavebním kamenem systému, zprostředkuje spojení čidel a akčních členů s Homematic IP cloudem, ke kterému se připojujete aplikací ve smartphonu. AP se připojuje LAN kabelem k routeru.

Bezdrátová spínací a měřicí zásuvka Homematic IP HMIP-PSM

Bezdrátově ovládaná zásuvka s funkcí měření výkonu umožňuje spínat, vypínat a měřit spotřebu připojeného zařízení přes aplikaci ve smartphonu.

 Bezdrátový dveřní, okenní kontakt Homematic IP HMIP-SWDO

Bezdrátový magnetický senzor přenáší informaci o stavu hlídaných dveří či oken (otevřeno/zavřeno) do smartphonu.

 Bezdrátový kontakt okenní kliky Homematic IP HmIP-SRH

Bezdrátový senzor přenáší informaci o poloze okenní kliky do smartphonu.

Bezdrátový detektor kouře Homematic IP HmIP-SWSD

Bezdrátový snímač kouře jednak spustí hlasitý alarm při výskytu kouře v hlídaném objektu, jednat tuto informaci předá na váš smartphone.

Bezdrátová bezpečnostní siréna Homematic IP HmIP-ASIR

Bezdrátová siréna s hlasitostí ≥ 90 dB ve vzdálenosti 1 m a s červeně svítící LED pro signalizaci alarmu v hlídaném objektu. Je určena pro vnitřní použití (IP20).

Venkovní bezdrátový detektor pohybu Homematic IP HmIP SMI

Bezdrátový senzor pohybu pro vnitřní použití (IP20) s PIR čidlem monitoruje průchod osob hlídanou zónou, přenese tuto informaci na váš smartphone a aplikace vyhodnotí intenzitu pohybu v hlídané zóně v čase. Další možné využití je pro automatické zapínání osvětlení. Funkce každého jednotlivého PIR čidla je definována v aplikaci, přes kterou se systém konfiguruje.

Bezdrátový detektor pohybu Homematic IP HmIP SMI

Bezdrátový senzor pohybu pro venkovní použití (IP44) s PIR čidlem monitoruje průchod osob hlídanou zónou, přenese tuto informaci na váš smartphone a aplikace vyhodnotí intenzitu pohybu v hlídané zóně v čase. Další možné využití je pro automatické zapínání osvětlení. Funkce každého jednotlivého PIR čidla je definována v aplikaci, přes kterou se systém konfiguruje.

Bezdrátový nástěnný termostat Homematic IP HmIP-BWTH24

Bezdrátový nástěnný termostat je určen pro automatickou regulaci teploty v místnosti, kde může ovládat elektrické vytápění, řídit termostatické hlavice nebo regulátor podlahového vytápění. Inteligentní řešení nabízí až tři individuálně nastavitelné topné, a další tři volně nastavitelné ochlazovací profily vždy až se 6 topnými fázemi, a také 13 spínacími časy denně. Pomocí ovládacího kolečka nástěnného termostatu Homematic IP se spínacím výstupem lze nastavit požadovanou teplotu minimálně o 0,5 °C. Vzdáleně lze teplotu kontrolovat i nastavovat profily přes aplikaci ve smartphonu.

Bezdrátová termostatická hlavice na radiátor Homematic IP HMIP-eTRV

Tato bezdrátová termostatická hlavice je součástí systému Homematic IP díky kterému jí můžete jednoduše ovládat prostřednictvím aplikace ve vašem mobilním zařízení. Konfigurovat můžete celkem 6 vytápěcích programů v každém ze 3 uživatelských profilů. Termostatická hlavice musí být nakonfigurována v aplikaci Homematic IP pro konkrétní místnost ke spolupráci s okenními kontakty, nástěnným termostatem, který umožňuje přesné měření teploty a export těchto dat zpět do hlavice. Celý systém pak disponuje velmi inteligentní funkcí optimalizace vytápění konkrétní místnosti a celého objektu.

Bezdrátový spínací akční člen a měřič Homematic IP HmIP-FSM

Bezdrátově ovládané spínací relé s funkcí měření výkonu umožňuje spínat, vypínat a měřit spotřebu připojeného zařízení v systému Homematic IP přes aplikaci ve smartphonu.

Bezdrátové ovládání podlahového vytápění Homematic IP HmIP-FAL230-C6

Regulátor podlahového vytápění se 6 topnými zónami nabízí pohodlné ovládání podlahového vytápění. Umožňuje Individuální řízení teploty v místnostech řízením topných čerpadel (přes přídavné spínací relé). Automaticky zajišťuje kontinuální tok topné vody a tím zajišťuje konstantní a efektivní využití ústředního vytápění. Pro ovládání kotlů nebo přepínáním mezi topením a chlazením lze připojit k zařízení IP Multi Multi IO.
*) Pozn.: vyrábí se i 24V verze: Homematic IP HmIP-FAL24-C6. Flexibilní aplikace umožňuje samostatný provoz ve spojení s Homematic IP nástěnným termostatem nebo provoz přes Homematic IP Access Point a aplikaci Homematic IP.

Bezdrátový vypínač Homematic IP HMIP-WRC2

Bezdrátový nástěnný vypínač k ovládání zásuvek nebo osvětlení v systému Homematic.

Bezdrátový multifunkční vypínač Homematic IP HmIP-WRC6

Bezdrátový nástěnný vícefunkční vypínač k ovládání zásuvek, žaluzií, osvětlení nebo k zapínání Eco módu v systému Homematic. Konkrétní funkce se opět přiřadí v aplikaci Homematic IP na smartphonu.

Bezdrátový multi IO box Homematic IP HmIP-MIOB

Bezdrátová jednotka vstupů a výstupů pro interakci systému Homemeatic IP s okolím nebo s dalšími smart home systémy. IO jednotka Homematic IP HmIP-MIOB má 2 spínací reléové výstupy, 1 analogový výstup signálu 0-10V a 2 digitální vstupy.

Bezdrátový spínač žaluzií Homematic IP HmIP-FROLL

Bezdrátově ovládané spínací relé pro ovládání pohonu žaluzií či markýz.

Zhodnocení

Systém HOMEMATIC IP je jedním ze smart home systémů, které začínají být uživatelsky přívětivé a cenově dostupné v souvislosti s dostupností potřebné mobilní technologie.
Jeho předností je jednoduchá instalace, intuitivní nastavení jednotlivých prvků systému v aplikaci a možnost systém postupně upgradovat a restrukturalizovat v souladu s měnícími se potřebami, ale také moderní design jednotlivých čidel.

Řada prvků Homematic IP se dále rozšiřuje o nové senzory (např. pro meteorologii) i akčních členů (např. řízené stmívače pro osvětlení), které teprve budou začleněny do sortimentu Conrad Electronic.
Jak je vidět z přehledu základních komponentů systému Homematic IP, je z čeho vybírat. Pro začátek se tak volba komponentů a návrh struktury může zdát složitá. Proto výrobce připravil základní sady, které vám usnadní start se systémem Homematic IP:

Sada bezdrátového termostatu HomeMatic IP HmIP-SK1

Bezpečnostní sada do domu HomeMatic IP Plus HmIP-SK3

Startovací sada detektoru/ů kouře HomeMatic IP HmIP-SK4

Sada pro chytré vytápění domácnosti Homematic IP

Autor

Conrad tým

4 Komentáře

 1. Nebylo by špatné článek doplnit všemi relevantními informacemi. Tj. mimochodem i to, že takto jak je popsáno tj. je výhradně cloudový systém, se všemi nectnostmi a který bez Internet konektivity není zcela funkční (přístup přes aplikaci atd.).

  Nicméně to má eQ-3 již nějakou dobu pořešené a dá se obejít tím, že se nové Homematic IP prvky umí integrovat i do klasického Homematic prostředí, a párovat s CCU2 (příp. novou CCU3) jednotkou (s aktualizovaným FW). Poté lze IP komponenty používat i necloudově, tzn. i v režimu offline.

  • Dobrý den, pane Adamče,

   podle nových informací již by měl tento systém fungovat i bez připojení k internetu. Máme v plánu celý systém znovu otestovat a vytvořit k tomu nové video či článek. Sledujte proto náš blog i nadále.
   V každém případě děkujeme za Váš komentář a postřeh.
   Přejeme hezký den.

   • Václav Bouřil Odpovědět

    Dobrý den,
    chtěl jsem se zeptat, zdali již došlo k avizovanému novému testování. Systém se mi velice libí, ale pokud by jeho funkce byla závislá na připojení k internetu, tak mi to přijde nepraktické.
    Děkuji za info Bouřil

    • Vážený pane Bouřile, systém testuji již déle než rok, a chování při nedostupnosti Internetu Vám mohu popsat. Obecně vše funguje i bez internetu, komunikace probíhá mezi centrální jednotkou a periferiemi napřímo, internet je ale potřeba kvůli ovládání. U zabezpečení je ale poměrně nově volba úrovně Pro. Pak i při nedostupnosti internetu dojde ke spuštění sirény, ale protože nebude fungovat přenos dat přes internet, nedozví se to aplikace ve Vašem mobilu (detaily ve videu https://www.youtube.com/watch?v=mLsUXErune4). Pokud byste chtěl jakékoli doplňující informace, obraťte se přímo na mě. Děkuji.

     S pozdravem,
     Tomáš Krásenský

Napsat komentář