Na multimetr WBM-460 si dávejte pozor. Jakmile s ním začnete jednou pracovat, jen těžko se budete vracet k jinému. Co je na přístroji s červeným tlačítkem IR a váhou přes půl kilogramu tak neodolatelného?

Hraje barvami

Chytře vybavené měřidlo od společnosti Voltcraft se otázek rozhodně nebojí a nejraději na ně odpovídá v terénu. Proč se při výběru nechat oslnit bonusovou svítilnou nebo např. bezkontaktní detekcí střídavého napětí NCV, když zde můžeme mít i dva „bezedné“ akumulátory, funkci automatického zapisovače nebo krytí IP65? A jak se teprve bude vyjímat velký panel, jehož syté barvy necháme vyniknout při zkoumání proudu až do 3 000 A, stejně jako v souběžném režimu termokamery?

Přesné měření všech základních veličin ale nestačí a nic na tom nezměníme ani s kapacitou, frekvencí či střídou. Výrobce jde proto v definici moderní, laserově naváděné pomůcky ještě dál. Aby se mohl předponou „multi“ honosit po právu, zachycuje přístroj vše okolo sebe pomocí 6400 bodů s nimiž mu v infračerveném spektru neunikne ani myš. Ledaže by měla více než 260 °C. Systém vybavený maticí 80×80 pixelů pracuje s přesností ±3 °C (resp. 3 %) a citlivostí NETD pod 100 mK a názorné výsledky ještě zapíše na kartu microSD.

Zpevněnou vlastní cestou

Odolný přístroj WBM-460 má silnou touhu vynikat hned po vytažení z kufříku. Proč navrhovat zdířky v jedné řadě, když proudovým vstupům sluší více levá strana, zatímco vše ostatní přivedeme zprava? To si pak na otočném přepínači můžeme dovolit polohu „vypnuto“ hezky uprostřed a vůbec se nezdržujeme zdlouhavým nastavením.

Chod voliče je ukázkový, podobně jako ovládání veškerých zbývajících tlačítek. Včetně navigace. Jako odměnu za vynaloženou sílu dostáváme vždy zřetelnou odezvu doprovázenou slyšitelným sepnutím, stejně jako pocit jistoty, že tak bude možné činit i po skončení prodloužené záruky. Zvláště když multimetr díky členitému gumovému povrchu z rukou prakticky nevyklouzne. Stejný materiál navíc najdeme i na přepínači. Škoda jen, že s každým průchodem přes pozici Off zároveň dochází k vypnutí. Opětovné spuštění systému však mnoho času nezabere a funkce NCV kromě toho polohu voliče vůbec neřeší. Ale pozor, v siemensech čas neměříme. Ani v Německu.

Jasné výsledky na dosah

Při pohledu na displej ze všech myslitelných stran a úhlů se vkrádá otázka, proč takový panel nevídáme častěji. Velké číslice jsou návykové, barevné odlišení stejně tak a časomíra vpravo nahoře výsledný dojem už jen podtrhuje. Ovládání měřidla není vůbec složité. Bohatě stačí jedna ruka a strach nemusíme mít ani z hlavní nabídky čítající 11 položek. Bude možné stáhnout vysoký jas, přizpůsobit prodlevu automatického vypínání nebo též rychle vyvolat uložené snímky obrazovky, a to nejen u termokamery. Zapisovač dat podporuje volbu intervalu, včetně délky měření, a společně s funkcí Zoom také následné vykreslení trendů. Proč ale chybí jakákoli možnost exportu, zůstává záhadou.

V zadní oblasti senzoru či diod začíná tělo přístroje výrazně vyčnívat, ovšem nikoli na úkor stability. Právě naopak. Ukazováčkem se máme alespoň o co opřít a ještě bude možné „uklidit“ i oba měřicí hroty. Stojánek je spíše nouzovou záležitostí. Po jeho vyklopení stačí jen půl otočky plochým šroubovákem a manipulujeme již s akumulátorem či paměťovou kartou. Na zdroji výrobce nešetřil, v případě ne zcela jednoznačného grafického ukazatele zbývající kapacity již ano. A potěšilo by i nějaké komunikační rozhraní.

Vše ostatní je „singlemetr“

Měření odporu sice může s automatickým rozsahem zdržovat, ale termosnímky na sebe naštěstí dlouho čekat nenechají. Voltcraft dává na výběr z pěti palet, umožňuje definovat vlastní emisivitu, sledovat stupnici a rovněž pohodlně odečítat údaje pro středový bod, včetně obou krajních mezí. Bránit se přístroj dokonce nebude ani souběžnému sledování dalších elektrických veličin! Stačí jen poodstoupit, smířit se s úhly FOV 21° v obou směrech a kvůli chybějícímu prolnutí s viditelnou oblastí možná i s méně zřetelnými hranami.

WBM-460 je v prvé řadě robustní multimetr, ovšem s velkým M. Vzpomeňte si na to, až zase budete na svém zařízení marně hledat funkci termokamery.

Technické parametry produktu

Typ měření teploty (kategorie) Multimetr s termokamerou
Kalibrováno dle Bez certifikátu
Min. hodnota emisivity 0.01
Základní přesnost (±) 3 %
Min. teplotní rozsah -20 °C
Vnější šířka 57 mm
Rozlišení displeje 80 x 80 px
Max. hodnota emisivity 0.99
Geometrické rozlišení (IFOV) 4.53 mrad
Základní přesnost měření (+/-) 3 °C
Minimální zaostřovací vzdálenost 7.5 mm
Vnější výška 197 mm
Ostření Automatika
Rozlišení teploty 0.1 °C
Krytí IP65
Teplotní rozsah -20 až +260 °C
Napájení 7,4 V
Rozhraní (Počítač/Multumédia) MicroSD
Rozlišení senzoru 80 x 80 px
Max. teplotní rozsah +260 °C
Vnější délka 78 mm
Hmotnost 559 g
Frekvence opakování obrazu 50 Hz
Typ (výrobce) WBM-460

Vlastnosti produktu

 • 12 měřicích funkcí, mimo jiné měření střídavého a stejnosměrného proudu, střídavého a stejnosměrného napětí, odporu, kapacity a frekvence, měření teploty pomocí senzoru typu K, měření střídy impulzů (Duty Cycle), test průchodnosti, test diod, termokamera
 • Integrovaná termokamera s vyrovnáním nitkového kříže na střed nebo pro zobrazení max. a min. hodnot.
 • Filtr dolní propusti pro přesné měření signálů s proměnlivou frekvencí
 • Barevný LCD displej s úhlopříčkou 6,1 cm (2,4″)
 • Funkce automatického vypnutí
 • Funkce zobrazení min., max. a průměrných hodnot
 • Funkce Data Hold
 • Indikátor vybití baterie

Rozsah dodávky produktu

 • Termomultimetr WBM-460
 • Měřicí kabely
 • Li-Ion akumulátor
 • AC/DC adaptér
 • Teplotní čidlo typu K
 • Adaptér sondy typu K
 • SD karta (8 GB)
 • Poutko s magnetem
 • Pouzdro
voltcraft

Voltcraft® již přes 35 let přináší hlavně firemní klientele inovativní a kvalitní výrobky primárně z oblasti měřicí techniky. Profesionálové i domácí kutilové oceňují především široký sortiment a vynikající kvalitu výrobků. Voltcraft® nabízí technologie nejvyšší úrovně a výborný poměr cena výkon. 

Prohlédnout produkty značky Voltcraft »

Autor

Honzovi snad elektronika učarovala již v kolíbce. Jen tenkrát netušil, že po vystudování oboru nezůstane pouze u profesionálního vývoje, ale bude nadšeně sledovat i dění okolo sebe a lidskou řečí o všem informovat. Na internetu nebo v tištěných médiích je jako autor podepsán pod stovkami odborných článků. Miluje ostrá jídla a tvrdí, že stejně tak by měly vypadat i hrany signálu. Mezi součástkami by korunoval A/D převodník a pro svou zálibu v měřicí technice spojil své síly též s Conradem. „Víc očí víc vidí“, dodává s jiskrou v jednom z nich.

Napsat komentář