Ve videu o smart home systému Homematic IP jsem vám slíbil, že se budu podrobně zabývat detaily jednotlivých produktů v samostatných videích. Tohle je jedno z nich a věnuje se funkci zabezpečení.

Zabezpečení v systému Homematic IP lze rozdělit na dvě části:

  1. monitorování nebezpečí požáru, což obstarávají detektory kouře s vlastní sirénou,
  2. sledování pohybu a otevření dveří či oken. Na otevřené dveře či okna upozorní optické kontakty, které reagují na přiblížení nebo oddálení okenního křídla či dveří, případně na pohyb okenní kliky.

Více se dozvíte ve videu nebo v článku pod videem:

Ve výchozím nastavení jsou pohybová čidla spojena s hlášením poplachu nebo spínáním spotřebičů, ale díky programovacím podmínkám je můžete spřáhnout i s řízením teploty. Třeba když přijdu do místnosti, tak čidlo zaregistruje pohyb a nastaví teplotu na prostorovém termostatu nebo na termostatické hlavici na radiátoru na požadovanou hodnotu.

Pomocí detektoru pohybu můžete i rozsvěcet. Spínaná zásuvka musí být v režimu Light and shade a současně přiřazena do stejné místnosti jako detektor pohybu. Musíte ale počítat s tím, že detektor má nastavený určitý interval pro spínání, takže i když nastavíte kratší dobu sepnutí světla, detektor zareaguje na pohyb nejdřív až po nastavené době. Ta byla původně pevně daná, a sice 4 minuty, ale v aktuálním softwaru lze nastavit na 30 sekund, jednu, dvě, čtyři a osm minut. Čím kratší interval pro přenos dat nastavíte, tím rychleji se vybíjí baterie.

← Bezdrátový detektor pohybu Homematic IP HmIP SMI

Mezi prvky zabezpečení patří také sirény. Nejjednodušší je pasivní siréna, musí se zastrčit do zásuvky v režimu Security, a ta se stará o její spínání. Nejvyspělejší je samostatná siréna na baterky, která je nejhlasitější, má různé zvukové i světelné režimy a dá vám i zpětnou vazbu, zda skutečně došlo k její aktivaci.
Samotné zabezpečení funguje ve dvou režimech – a sice absence mode a presence mode. Záleží tedy na tom, zda jste doma, nebo ne. Při nepřítomnosti se aktivují všechny dostupné bezpečnostní prvky, naopak v módu presence můžete vybrat, která čidla mají spustit poplach. To je skvělé, když chcete zabezpečit přístup do domu třeba v noci, ale současně se po domě můžete pohybovat. Vyberete tedy pouze kontakty hlídající dveře, případně okna, pohybová čidla zůstanou neaktivní a vy můžete klidně spát, aniž by se vám po baráku pohybovali zloději. 

↑ Bezdrátová bezpečnostní siréna Homematic IP HmIP-ASIR

Mohlo by vás také zajímat

Smart Home systém Homematic IP

Homematic IP – ovládání žaluzií a rolet

Moderní systém regulace vytápění Netatmo

Díky flexibilitě systému Homematic IP můžete všechny komponenty využít případně i pro jiné funkce. Např. kontakty oken lze přiřadit ke spuštění alarmu, ale také k automatickému snížení pokojové teploty při větrání. To si musíte vybrat v aplikaci při základní konfiguraci komponent.

Vy si ale díky funkci Automation můžete k výchozí akci zvolit ještě jakoukoli další. Třeba jsem chtěl nastavit varování při dlouhém otevření okna, protože se mi párkrát stalo, že jsem v koupelně nechtěně větral celou noc. Když je venku pod nulou, není to po ránu nic příjemného. Napřímo to sice možné není, ale pomocí různých podmínek se nakonec doberete cíle. Otevřením okna sepnete spínač na určitou dobu a jeho vypnutím se aktivuje třeba siréna nebo se sepne zásuvka s lampou či sirénou. 

↑ Bezdrátový dveřní a okenní kontakt Homematic IP HmIP-SWDO-I

Vedle mobilní aplikace můžete zabezpečení ovládat také pomocí ovladače na svých klíčích či dalších spínačů. Fungují sice pouze v dosahu centrální jednotky, ale zase k aktivaci či deaktivaci alarmu nebo k vypnutí sirény nepotřebujete telefon.

Aby komponenty tzv. chytré domácnosti byly maximálně spolehlivé, je dobré použít záložní zdroj. Většina komponentů je sice napájená bateriemi, tudíž nezávislá na elektrické síti, ale ty nejdůležitější ­­– přístupový bod a wi-fi router – jsou na 230V. Výrobce navíc v poslední době vyřešil i problém, který nastane při poruše připojení k internetu.

Zabezpečení má nově dvě úrovně. Basic pracuje jako doteď, tedy při výpadku připojení, a tudíž nedostupnosti serverů Homemetic, zabezpečení nefunguje. Naopak když nastavíte úroveň PRO, funguje i bez připojení k internetu. Podmínkou ovšem je, že všechny bezpečnostní komponenty jsou s přístupovým bodem a všechna čidla oken a dveří detekují, že je zavřeno. V opačném případě se vám nepodaří zabezpečení aktivovat. Naproti tomu úroveň Basic zabezpečení aktivuje i bez signálu ze všech čidel nebo bez uzavření všech dveří a oken. Dá vám dokonce zpětnou vazbu, které místnosti nejsou hlídány, ale k tomu všemu vyžaduje připojení k internetu.

Pokud vás zajímají i další oblasti využití systému Homematic IP pro chytré řízení domácnosti, podívejte se na další videa, která se týkají regulace vytápění, řízení osvětlení či ovládání rolet a žaluzií.

Autor

Hobbymaster

Napsat komentář