Také vás učili, že k měření napětí potřebujete kabely? Měli pravdu, jen přitom zapomněli dodat, že bohatě stačí jeden. Izolaci může mít klidně po celé délce a určitě nepovede nikam do přístroje.

Napětí po vzoru proudu

Když se řekne UI, možná se vám vybaví zkratka pro uživatelská rozhraní. Nebo také dvě základní elektrotechnické veličiny spojené tak silným poutem, že je ke stanovení výkonu stačí pouze vynásobit. Bude ale opravdu nutné při každém vyčíslení střídavého napětí používat kabely? Vždyť proud přece dokážete změřit bez jakéhokoli kontaktu. Dokonce ani nemusíte rozevírat čelisti klešťového multimetru, natož pak přerušovat vedení a fyzicky vstupovat přímo do jeho obvodu. Třeba jako zkoušečka T5 od společnosti Fluke s otevřenou vidlicí pro bezpečné vyhodnocení průtoků do 100 A. Změřit stejně snadno i napětí však tester nedokázal a musel na to jít postaru.

Vývojáři proto stáli před nelehkým úkolem. Nechali si vše důkladně projít hlavou a přišli s kapacitní trasou, která by již pro změnu mohla procházet samotným uživatelem. Průlomové měřidlo tak v září 2017 dostává nejen jasnější obrysy, ale i nové označení T6. Premiéru zde má též chráněná technologie FieldSense. Otevřená vidlice je nyní tak dobrá, že sbírá nejen informace o střídavém proudu, napětí nebo kmitočtu, ale také jedno ocenění za druhým. Letos v dubnu to bylo již deváté.

Zdroj obrázku: www.fluke.com

1 000 V a 200 A

Žlutý tester Fluke s označením T6-1000 jsme museli vyzkoušet i my. Od klasických „kleští“ se na první pohled zase tak moc neliší. Má jen volně přístupnou vidlici, která by však nemusela být až tak silná. Robustní kabely jsou navíc připojené napevno, ale uvnitř budou ve skutečnosti pouze zakončené dvěma fastony a jištěné společným šroubem. Vyměnitelné hroty lze odkládat v zadní části přístroje, zatímco červenou špičku kromě toho fixujete i nahoře a výrazně si přitom zjednodušujete práci. Celý zadní kryt s vyvedeným zemním kontaktem je záměrně prohnutý. Zkoušečka se tedy skvěle drží, ale po odložení se již může různě naklánět a ztěžovat odečítání.

Zdroj obrázku: www.fluke.com

Kromě polohy vypnuto bude mít otočný volič ještě další tři pozice. Jednu pro společná kontaktní měření stejnosměrného, ale i střídavého napětí s jejich automatickým rozpoznáváním a další pak vyhrazenou souběžnému měření a zobrazování střídavého napětí a také proudu, příp. i kmitočtu. Poslední je určená ke zkoumání elektrického odporu, jehož nízkou úroveň systém okamžitě akusticky signalizuje. Stejně jako každý stisk tlačítka, změnu na voliči nebo stavy, kdy přepínač zůstane v mezipoloze, což se ale prakticky nestává.

Tester pohodlně ovládáte jedinou rukou, která snadno dosáhne i na všechna tři tlačítka. Četné výstupky nahoře sice varují před nebezpečným kontaktem se živou částí, ale speciální povrchová úprava, která by zabránila vyklouznutí, zde prostě chybí. LCD panel je lehce zapuštěný a jeho podsvícení o sobě dává vědět dokonce i přes oba plastové boky přístroje, což určitě nebylo původním záměrem. Diody raději vypínejte ručně, protože automaticky to zabere čtvrt hodiny.

Měřit, nebo jen detekovat?

Funkci bezkontaktního střídavého měření si rychle oblíbíte. Stačí pouze uložit obě sondy zpět, navolit pozici FieldSense a pevně se prstem dotýkat kontaktního bodu. Nyní jen vidlicí obejměte samostatný vodič pod napětím větším než 16 V. Ve správné poloze a při náležitém uzemnění se displej zbarví do zelena a zobrazuje dvě měření najednou. Kabelu se však pro zajištění platných výsledků prsty raději nedotýkejte. Co když ale nosíte rukavice, ochrannou obuv nebo stojíte na izolovaném žebříku? Skvělé, můžete si s přesností dále polepšit o tři procenta. Vytáhnete prostě černou sondu, spojíte ji se zemí a zbytek už necháte na systému.

Zdroj obrázku: www.fluke.com

Poctivě vzato, zařízení T6-1000 není plnohodnotným multimetrem, stejně jako jeho okleštěná verze T6-600 pracující pouze do 600 V. Nazýváme je proto spíše testerem nebo zkoušečkou, podobně jako Fluke. Rozhodně se ale nejedná o tradiční detektory napětí. Příruční měřidlo sice rozsvěcuje výstražný červený trojúhelník, nicméně na výstupu obdržíte především číselné údaje. Možná o něco méně přesnější a s nižším rozlišením, ale zato s maximálním pohodlím. A to se v provozu počítá.

Prohlídněte si také video

Zdroj: youtube Fluke Europe

Technické parametry produktu

Min. měřená hodnota V/DC 1 V
Max. měřená hodnota V/DC 1000 V
Min. měřená hodnota V/AC 1 V
Max. měřená hodnota V/AC 1000 V
Min. měřená hodnota A/AC 0.1 A
Max. měřená hodnota A/AC 200 A
Rozsah měření odporu 1 Ω – 10 KΩ
Rozsah měření frekvence 45 – 66 Hz
Základní přesnost (±) 1 %
Napájení 2x baterie AA
Vnější výška 259 mm
Vnější šířka 61 mm
Vnější délka 44 mm
Hmotnost 350 g
Kalibrováno dle Bez certifikátu
Kategorie měření CAT III 1000 V
CAT IV 600 V
Měření napětí AC/DC
Měření proudu AC
Typ (výrobce) T6-1000 KIT
Displej (digitální / mechanický) Digitální
Displej (counts) 2000
Kategorie produktu Multimetr
Rozsah rozevření pro proudové kleště 17.8 mm

Vlastnosti produktu

 • Technologie FieldSense pro bezkontaktní měření střídavého napětí, proudu a frekvence
 • Zobrazení napětí a proudu najednou – zobrazuje okamžitě všechny naměřené hodnoty napájení a usnadňuje řešení poruch motorů a jiných zařízení
 • 1 až 1 000 V AC nebo DC
 • 0,1 až 200 A AC
 • Měření odporu: 1 Ω až 100 KΩ
 • Měření frekvence: 45 Hz do 66 Hz
 • Pro kabely o průřezu až 120 mm2 (rozevření čelistí kleští 17,8 mm)
 • Tlačítko HOLD pro zadržení naměřených hodnot na displeji za účelem usnadnění práce
 • Dobře čitelný LCD displej s podsvícením
 • S volitelným magnetickým držákem TPAK, který lze použít pro pohodlné ovládání přístroje, aniž by jste jej museli držet

Rozsah dodávky

 • Fluke T6-1000
 • 2x krokosvorka
 • Pouzdro
Autor

Honzovi snad elektronika učarovala již v kolíbce. Jen tenkrát netušil, že po vystudování oboru nezůstane pouze u profesionálního vývoje, ale bude nadšeně sledovat i dění okolo sebe a lidskou řečí o všem informovat. Na internetu nebo v tištěných médiích je jako autor podepsán pod stovkami odborných článků. Miluje ostrá jídla a tvrdí, že stejně tak by měly vypadat i hrany signálu. Mezi součástkami by korunoval A/D převodník a pro svou zálibu v měřicí technice spojil své síly též s Conradem. „Víc očí víc vidí“, dodává s jiskrou v jednom z nich.

Napsat komentář